„Aby se něco člověk se zdravotním znevýhodněním naučil, musí vidět v práci i smysl, proto jsme se rozhodli vybudovat právě sociálně – terapeutickou dílnu jako cukrárnu pro veřejnost. Uživatel zde získá dovednosti, které před tím neměl a zlepší se jeho soběstačnost či komunikace s lidmi," říká ředitelka Lipky Renata Čekalová.

Dům na ulici Jano Köhlera ve Vrahovicících si vzali do parády dělníci v lednu. Kvapem se mění v byty a cukrárnu, která veřejnosti nabídne pestrý výběr dobrot. Chybět nebudou ani palačinky. V přípravně cukrárny pak klienti chráněného bydlení budou moci připravit také obloženou bagetu i malý zákusek.

„Prvotní záměr byl, že veškerý sortiment cukrárny, který bude prodáván veřejnosti, bude dovezen. Ale byli bychom rádi, kdyby klienti v zázemí malé přípravny byli schopni připravit zákusek nebo obloženou bagetu. Úplně prvním záměrem pak bylo vytvořit zde výrobnu palačinek. Odběratele bychom našli hned nedaleko. Přes cestu je školní družina a poblíž je základní škola," informovala Renata Čekalová s tím, že cukrárna bude i velkou službou pro veřejnost.

„Poskytne občerstvení, bude vhodná třeba i pro maminky s dětmi. Myslím, že takové zařízení místním této lokality chybí," uvedla ředitelka Lipky.

Vizualizace proměny rohové domu na ulici Jana Köhlera v chráněné bydlení a cukrárnu

Vizualizace proměny rohové domu na ulici Jana Köhlera v chráněné bydlení a cukrárnu (další snímky najdete ve fotogalerii u článku) . Zdroj: archiv  o. s. Lipka

Otevření na jaře 2015

Chráněné bydlení a cukrárna by měla začít fungovat za rok a pár měsíců. V plánu je zahájit provoz v průběhu jara.

„Provoz by měl být zahájen od nynějška asi za rok a dva měsíce. Počítáme, že tak na konci května příštího roku by mohlo být hotovo," informovala Renata Čekalová s tím, že v současnosti na domě pracují dělníci, kteří provádějí hlavně demoliční práce.

„Budova je přibližně sto let stará. Rekonstrukce bude hodně zásadní. Bude zde například dostavěn komunikační blok s prostorným výtahem a schodištěm. Části objektů, které byly zdemolovány, se dostaví a poslouží jak chráněnému bydlení, tak cukrárně," uzavřela Renata Čekalová.

Celkový rozpočet projektu je po ukončení všech výběrových řízeních 20 milionů korun. 75 procent projektu bude financován z Regionálního operačního programu Střední Morava a 25 procenty se na projektu bude podílet občanské sdružení Lipka. Jedním milionem přispěl i prostějovský Magistrát. 5 bezbariérových bytů poslouží 14 uživatelům a cukrárna zaměstná 6 jedinců.