"Jsem prakticky v každodenním kontaktu s oblastním ředitelem České pošty Pavlem Smyčkem. Zítra jede na generální ředitelství do Prahy, kde bude jednat. Mohu říci jen to, že trváme na tom, že naší prioritou je zachování provozu pošty číslo 4 v Plumlovské ulici," sdělil Deníku ve středu dopoledne primátor František Jura (ANO).

Město si přeje zachovat i pobočku v Čechovicích

"Dnes již s jistotou víme, že zrušení tří poštovních poboček, konkrétně 3, 6 a 8, je neodvratitelné. My jsme si mohli vybrat jednu, o které se bude jednat. A chceme udržet Plumlovskou," doplnil Jura. "V žádném případě neřekneme, že když se nezavře Plumlovská, tak se zruší Čechovice. Naše stanovisko je jasné. Pošta v Plumlovské je priorita a Čechovice je město ochotné převzít v režimu Pošta partner," upřesnil.

Plánované zrušení pobočky v Plumlovské zvedlo vlnu nevole. "My jsme vedení České pošty naše návrhy předali. Věřím, že to dopadne dobře," uzavřel František Jura. 

K 1. červenci 2023 dojde k uzavření čtyř poboček České pošty v Prostějově. Jednou z nich je i pošta Prostějov 4, v obchodní pasáži v Plumlovské ulici.
ANKETA DENÍKU: Prostějované jsou proti zrušení pošty v Plumlovské

Pošta je ochotna v určitých případech ustoupit. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík uvedl, že státní podnik byl připraven na částečné změny seznamu rušených poboček a je ochoten vyjít vstříc některým požadavkům radnic. Podmínkou však zůstává zachování celkového počtu zavíraných poboček.

"Pokud starostové přijdou s logickými argumenty, které budou dávat smysl jak legislativní, ekonomický, tak klientský, tak jsme ochotni bavit se o výměně pošty za poštu," dodal mluvčí.

Dvoumiliardová ztráta

Česká pošta své rozhodnutí o rušení poboček zdůvodnila snahou o úspory. V minulém roce zaznamenal státní podnik ztrátu ve výši zhruba dvou miliard korun a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) varoval před rizikem insolvence v případě, že pošta nezačne šetřit.

Spoluautor: praktikant Jan Bílek