„Sociální kartu nemám, protože mi celý nápad přijde jako zbytečný. Představa, že bych měla každý měsíc jezdit do Prostějova jenom proto, abych si mohla vybrat podporu v nezaměstnanosti, je pro mě absurdní. Cestování mi zabere polovinu dne a ještě mě to bude stát peníze," popsala pětačtyřiceti­letá žena.

Nevyjde s penězi

Milada bydlí ve vesnici vzdálené dvacet kilometrů od okresního města. Možnost, že by v lednu nemusela dostat podporu v nezaměstnanosti, si vůbec nedokáže představit.

„Už teď těžko vycházím a jsem ráda, že z peněz zaplatím všechny účty. Bojím se toho, že mi nepřijdou peníze, nebo že se mi nepodaří sehnat žádnou práci," dodala Milada.

Ministerstvo připustilo chybu

Ministerstvo práce a sociálních věcí si chybu uvědomuje a na jejím odstranění už pracuje. Pokud by totiž nedošlo ke schválení novely, která by zákon upravila, ministerstvo by do konce roku muselo stihnout předat sKarty všem nezaměstnaným, anebo od ledna pozastavit vyplácení podpory.

„Snažíme se prosadit změnu zákona, což nemůžeme udělat jinak než formou poslaneckého pozměňovacího návrhu k jinému projednávanému zákonu. Doufám, že poslanci i senátoři tuto situaci pochopí a umožní rychlé schválení novely," vyjádřila se Ludmila Müllerová, ministryně práce a sociálních věcí.

Skarty jen pro někoho

Vyplácení dávek přes sKartu čekají od příštího roku další změny. Lidé si budou moct nechat posílat sociální dávky i poštovní složenkou, za tuto službu však budou muset zaplatit. Používání sociálních karet pro výplatu dávek zůstane povinné u lidí, u nichž hrozí zneužívání dávek. Podle premiéra Petra Nečase by mělo jít především o gamblery. Do budoucna stát také nepočítá s vyplácením důchodu přes sKartu.

„Nevím, jak chce stát uhlídat, u koho hrozí zneužívání dávek, a u koho ne. Vždyť nikdo nemá na čele napsáno, že je závislý na automatech," míní Květa Holečková z Prostějova.