Radnice tvrdí, že zámek prodat chce, po špatných zkušenostech z předchozích let, kdy všichni kupci na poslední chvíli „cukli“, je však už opatrnější.
„Podobných zájemců jsme už měli hodně a s přípravou veškerých podkladů nutných pro prodej bylo vždycky hodně práce. Zámek však rozhodně prodat chceme. Všechny nutné náležitosti začneme ale připravovat až ve chvíli, kdy budeme mít na stole alespoň oficiální písemnou žádost o koupi,“ reagoval vedoucí odboru správy majetku města Miroslav Grepl. Její vyplnění je podle něj tím nejjednodušším, co mohou zájemci udělat.
Hotel a expozice ferrari
Manželé ovšem hodlají žádost podat až ve chvíli, kdy získají o nemovitosti dostatek informací. Ty jim prý radnice není schopna dodat.
„Například jsme zjistili, že některé pozemky náležející k zámku nemají v katastru uvedena parcelní čísla a dále, že na nemovitosti leží věcné břemeno ve prospěch JZD Ptení-Suchdol. O této organizaci jsme se ovšem nic bližšího nedozvěděli a podle místních vůbec neexistuje. Navíc potřebujeme znát vyjádření památkářů, abychom věděli, jaké změny si můžeme dovolit. Tohle všechno jsou úplně základní věci, s nimiž musíme být seznámeni, než podáme oficiální žádost. Obrátili jsme se tedy s dotazem na radnici, ale zatím nám nikdo nebyl schopen odpovědět,“ postěžovali si manželé.
„Společně jsme absolvovali prohlídku zámku, takže si zájemci mohli udělat obrázek. Pokud je potřeba něco dovysvětlit, není nic snazšího, než sepsat konkrétní požadavky a my na ně odpovíme,“ reagoval Miroslav Grepl s tím, že před náročnou přípravou kupních smluv bude radnice požadovat složení finanční kauce, jejíž výši určí rada města.
Město bude chtít vidět i investorský zájem, aby měla představu, co jeho noví majitelé se zámkem zamýšlejí.
„V zámku chceme zřídit hotel, středověkou restauraci a z kinosálu udělat obřadní síň. Zároveň máme v plánu vytvořit stálou expozici aut renomovaných italských značek, jakými jsou například Ferrari či Lamborghinni. Renovuji je pro zahraniční klienty,“ vyjádřil se zájemce s tím, že na nápad koupit zámek ve Ptení jej přivedla manželka pocházející z Prostějovska.
„Chtěla jsem se vrátit domů,“ vysvětlila.
Rekonstrukce za 20 milionů
S podobným druhem podnikání mají prý manželé zkušenosti ze svého okolí.
„Náš kamarád podobným způsobem zrekonstruoval hrad na Ostravsku a solidně na tom vydělává. Na svatby či firemní akce se u něj lidé objednávají šest sedm měsíců dopředu,“ tvrdí pár. Netají se tím, že chtějí na zámku zaměstnat místní lidi.
„Přemýšlíme až o dvacítce pracovníků,“ zdůraznili.
Cena ptenského zámku i s pozemky o rozloze osm a půl tisíce metrů čtverečních je zhruba pět a půl milionu korun. Zchátralá stavba si však vyžádá nákladnou rekonstrukci.
„Počítáme s investicí přibližně dvaceti milionů korun, na které by se měli podílet i naši obchodní partneři z Německa a Španělska,“ uvedli manželé.
Není bez zajímavosti, že celková investice do rekonstrukce prostějovského zámku, který byl ještě nedávno v podobném stavu jako ten ptenský, se podle odhadů vyšplhá na částku přesahující sto milionů korun.