„I když se může zdát, že jsme nedopadli nejlépe, myslím, že v porovnání s jinými městy je to dobrý výsledek,“ komentoval získaných osm mandátů lídr kandidátky ODS Jiří Pospíšil.

Pokud by se tedy opakovala na radnici velká koalice, měli by její zástupci dvaadvacet hlasů. Ke schválení rozhodnutí zastupitelstva je jich potřeba osmnáct.

„Bude tedy velká koalice?“ ptali jsme se politiků.

„To v tuto chvíli nevím ani já,“ prohlásil Miroslav Pišťák zvolený za ČSSD.

Jednání s ostatními stranami začnou podle něj tento týden.

„Dohodli jsme se tak už před volbami. Já osobně jsem připraven slyšet každý rozumný hlas z každé strany,“ nevyloučil možnou změnu Pišťák.

Jiná varianta jak sestavit vedení města je totiž pouze teoretická koalice sociálních demokratů s TOP 09. Větší potenciál je však zřejmě na straně ODS.

„Uvidíme, jestli nás sociální demokracie osloví. Každopádně budeme hledat takové partnery, abychom mohli naplnit náš volební program,“ uvedl Jiří Pospíšil zvolený za ODS.

Vyjádření lídrů vítězných stran tak nedávají za pravdu kuloárovým informacím, podle kterých se na velké koalici dohodli už v polovině září.

Výsledek překvapil i politology

Ačkoli politologové vítězství ČSSD v komunálních volbách čekali, prostějovský výsledek je přesto překvapil.

„Tak velký rozdíl mezi občanskými a sociálními demokraty jsem v Prostějově nečekal,“ prohlásil politolog Pavel Šaradín z univerzity Palackého v Olomouci.

Podle něj pomohla sociální demokracii situace ve vedení státu.

„Lidé to vnímali také jako možnost volit proti vládě. Navíc ČSSD je v Prostějově stabilní, nemá za sebou nějaké výraznější skandály. I co se týče ekonomiky je Prostějov prosperující město. Když se tyto věci daly dohromady, vyústily v tento výsledek,“ vysvětlil Šaradín.

Pro vedení třetí nejsilnější strany v zastupitelstvu, tedy TOP 09 byl výsledek také určitým způsobem zklamáním.

„Jsme spokojeni s počtem mandátů, potvrdili jsme tím i výsledek parlamentních voleb. Rozložení mandátů v celém zastupitelstvu však nedopadlo podle našich představ,“ uvedla jednička kandidátky TOP 09 Zuzana Ochmanová.

„Chtěli jsme utvořit pravicovou koalici, třeba i z více stran, která by přinesla Prostějovu změnu. To při současném výsledku voleb není možné,“ prohlásila Ochmanová.

Během týdne by se podle zástupců všech stran měla rozběhnout jednání, která určí definitivní podobu budoucí vlády města na příští čtyři roky.

Zeptali jsem se leadrů nejúspěšnějších stran v Prostějově.

Kdo bude v Prostějově starostou?

Miroslav Pišťák
Výsledky voleb hovoří za vše. Proto by starostou měl být někdo z ČSSD. Na otázku, zda bych do toho šel já osobně, odpovím jednoduše. Každý, kdo je jedničkou na kanidátce, musí počítat i s tím, že by tuto funkci zastával.

Jiří Pospíšil
Zatím nemohu nic určitého říci. Jednání mezi stranami se ještě nerozběhla. Konečná volba starosty závisí právě na jejich výsledku. Rozhovory mezi zástupci stran jsou naplánovány na tento týden.

Zuzana Ochmanová
Já jsem vždy inklinovala k pravici. Můj názor se nezměnil. Proto si myslím, že by měl být starostou někdo z pravice. Konkrétní jméno ale v tuto chvíli říct nemohu.


Výsledky voleb v Prostějově

Pořadí Počet hlasů % Mandáty
1 Česká str.sociálně demokrat. 149 115 34,44 14
2 Občanská demokratická strana 91 027 21,02 8
3 TOP 09 63 658 14,70 6
4 Komunistická str.Čech a Moravy 51 125 11,81 5
5 Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 24 295 5,61 2
6 Strana zelených 21 391 4,94 0
7 Věci veřejné 15 592 3,60 0
8 Koalice Moravané a Suveren. 14 523 3,35 0
9 Koruna Česká (monarch.strana) 1 543 0,36 0
10 Volte Pr.Blok www.cibulka.net 753 0,17 0

DALŠÍ INFO O VÝSLEDCÍCH V REGIONU VČETNĚ SEZNAMŮ NOVÝCH ZASTUPITELŮ NAJDETE ZDE

Foto víkendu
#nahled|https://g.denik.cz/59/8b/volby_statistik_6p1810649_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/8b/volby_statistik_6p1810649.jpg|Bilboardy s úsměvy kandidátů jednotlivých politických stran mizely už v sobotu odpoledne z ulic Prostějova. V tu chvíli už totiž bylo rozhodnuto#