Bývalého šéfa nepozvali

Mezi pozvanými chyběl bývalý dlouholetý ředitel bibliotéky Miloš Kvapil. Do důchodu odešel před necelými třemi lety.

„To že mě nepozvali, je zvláštní, ale pro město příznačné. Jedno mi to není. Vždyť knihovníkem jsem byl od roku šestašedesát, ředitelem prostějovské knihovny pak od sedmadevadesátého,“ řekl držitel Ceny města Prostějova a Ceny českých knihovníků.

Byl známý svým úsilím, aby knihovna sídlila ve větších prostorách.

„Snažím se apelovat na radnici od té doby, co jsem ve funkci, to znamená jedenáct let,“ řekl Kvapil ještě v září roku 2008, pár měsíců před penzí.

Ve čtvrtek připomněl, že již v roce 1919 městská rada tvrdila, že knihovna bude v budově někdejšího střeleckého klubu sloužit pouze dočasně. V roce 1998 tehdejší zastupitel profesor Opálka dokonce navrhl, aby se zbourala.

„Doporučení ministerstva kultury je takové, aby město s padesáti tisíci obyvateli mělo bibliotéku o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních,“ poukázal Kvapil. Zrekonstruovaná knihovna nabízí jen zhruba tisíc metrů.

Návrhy z nedávné minulosti?

V nedávné minulosti padlo přitom hned několik návrhů.

„Hovořilo se například o „kubusu“ v Plumlovské ulici, o školní budově na Skálově náměstí, o opuštěných kasárnách v Jezdecké ulici nebo zámku. V druhém případě už dokonce vznikl konkrétní projekt z dílny architekta Gottwalda, ovšem posléze vše utichlo,“ přiblížil Miloš Kvapil.

Starostovi a čtenářce se líbí

„Všechny úvahy, kam umístit knihovnu, jsou nyní pasé,“ zdůrazňuje starosta Pišťák. Modernizovaná bibliotéka na Skálově náměstí se mu líbí stejně jako Janě Nenálové, čtenářce s batůžkem na zádech, která už ve čtvrtek zamířila do prostor půjčovny. Ta však začne fungovat až od pondělí.

„Je to tu prostornější než dřív, knihy jsou uspořádanější,“ pochvalovala si mladá dívka.

Zajíčkovo naznačení

Antonín Zajíček, šéf odboru rozvoje a investic, naznačil, že v brzké budoucnosti může dojít k naplnění vize sestěhování dětského oddělení na Vápenici a oddělení pro dospělé pod jednu střechu na Skálově náměstí. „Víc k tomu ale neprozradím,“ usmíval se ve čtvrtek Zajíček.

Od dnešní desáté hodiny zvou knihovníci zájemce o exkurzi.

„Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a potrvají do tří odpoledne,“ vzkazuje Aleš Procházka, ředitel knihovny, která běžný provoz zahájí až příští týden. Knížky tu začnou znovu půjčovat v pondělí v osm hodin ráno.

Co je nového?

Rekonstrukce knihovny probíhala od loňského prosince. Budova získala bezbariérový přístup s výtahem, nová okna, sociální zařízení, podlahy, sítě, vytápění a klimatizaci. Rozšířila se do podkroví, kam se přesunulo zázemí a technické vybavení, ale vznikl tu i sál s kapacitou pro třicet osob.

První dvě podlaží se tak zcela uvolnila pro veřejnost.

„Navíc v přízemí je teď další sál pro šedesát lidí a menší učebna. Úpravy stály zhruba dvacet milionů, za dva miliony se pak nakoupilo vnitřní vybavení včetně nábytku,“ podotkla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. (rh)