„Vypadá to dobře,“ usmívá se Iva Součková, vedoucí prostějovské pobočky občanského sdružení Podané ruce, pod jehož křídly klub vzniká.

Její vizí je nabízet již od března v prostorách kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici zábavu a poradenství.

„V klubovně by mládež mohla najít třeba kulečník, stolní fotbal a bude tam i dataprojektor. Počítáme s místem pro keramickou dílnu a snad i zkušebnu s mixážním pultem a nahrávací studio,“ naznačila.

Návštěvníci ve věku od deseti do šestadvaceti let se v klubu budou moci bavit, aniž by za to museli platit. Kdy v rámci provozní doby přijdou a odejdou, to bude záležet jen na nich. Pokud je bude něco tížit, pak v klubu najdou zastání.

„V jedné z místností zřídíme poradenství. Naši specialisté tam budou řešit dětské bolístky, teenagerovské trable i krize dospělých lidí,“ popsala Součková.

A v čem vidí největší přínos nízkoprahového zařízení?

„Ve své podstatě jde o prevenci drobné trestné činnosti, kterou mohou nudící se teenageři páchat, a o pomoc dětem, kterým to v rodinách či mezi kamarády a spolužáky příliš nefunguje,“ vysvětlila.

Místostarostka Alena Rašková se kvůli posouzení, zda bude klub pro Prostějov vhodný či ne, vypravila do podobného zařízení v Olomouci.

„Projekt se mi zdá velmi přínosný,“ zhodnotila po návratu. Tamní provozovatelé jí potvrdili, že každá hodina, kterou děti a mladí lidé v nízkoprahovém klubu stráví, je odvede od vylomenin na ulici. To Raškovou zaujalo.

„V Prostějově jsou tlupy výrostků, které se ne vždy chovají tak, jak bychom si představovali,“ podotkla.

Pokud radnice kývne a vznik nízkoprahového zařízení podpoří, pak se bude na jeho chodu podílet třinácti procenty nákladů. Zbytek půjde z rozpočtů ministerstev a krajské pokladny.