„Buddhistou se stát nemůžete. Buddhistou musíte být," prohlásil před desítkami lidí ve čtvrtek v podvečer v salonku Národního domu Roman Lauš – mladý, tmavovlasý muž se silným snubním prstenem na ruce a termoskou s nápojem za zády. Nad hlavou mu visel obraz některého z tibetských duchovních. Lauš se vydal Buddhismem Diamantové cesty. Praktikuje jej, přednáší o něm.
„Buddhista je schopen vnímat vnější a vnitřní svět," vzkázal Lauš. Dodal, že o vnějším světě víme všichni velice mnoho. Ostatně, učíme se o tom již od školy.
„V buddhismu se ale kromě toho snažíme zjistit, kdo se dívá skrze naše oči a kdo slyší skrze naše uši. Co prožíváme právě teď, co je mimo život a smrt," uvedl Roman Lauš aby následně vzkázal, že žádné já, tedy nikdo, kdo se dívá a slyší, vlastně neexistuje.
Zatvářil jsem se na to nevrle – přišlo mi to jako pitomost. Lauš mě nejspíš prokoukl a přiblížil, že obvykle máme tendenci věci hodnotit.
„Buď se nám to líbí, nebo nelíbí, nebo je nám to jedno. To je velmi omezený stav," konstatoval.
Proběhlo mi hlavou, že se Lauš tím, že označil nějaký stav jako omezený, dopustil prohřešku. Něco totiž vyhodnotil. Poposedl jsem na židli a vyčkával, co přijde dál.
Lauš přišel s tím, jak buddhisté vnímají svět. Snaží se prý mít atmosféru Vánoc, kdy se lidé k sobě chovají co nejlépe, pořád.
„Všechny bytosti prahnou po tom absolutním, neměnném štěstí," nechal se Roman Lauš slyšet, aby ozřejmil, že naše já (které ovšem neexistuje) není možné uspokojit. Naplnění nám prý ale dá spontánní stav důvěry být spokojen tam, kde jsem.
Já v salonku spokojen nejsem. Odcházím pryč. Vítá mě teplý jarní podvečer a zpěv ptáků. Nevěřím, že ti malí opeřenci nevědí, co je dobře. Falešně totiž nezpívají.
Buddhismus Diamantové cesty
Buddhismus Diamantové cesty (BDC) se v České republice rozvíjí zhruba od první poloviny 90. let. Zpočátku aktivity organizačně zaštitovalo občanské sdružení Společnost Diamantové cesty. Od roku 2007 centra fungují pod společností Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü, která je registrována Ministerstvem kultury ČR jako náboženská společnost.
Na mezinárodní úrovni buddhismus Diamantové cesty funguje pod duchovním vedením 17. Karmapy Thinle Thaje Dordžeho a praktickým vedením lamy Oleho Nydahla. Na celém světě je přes 600 center buddhismu Diamantové cesty.
Hlavní aktivity BDC u nás jsou přednášky českých i zahraničních učitelů o buddhismu, buddhistické meditace pro veřejnost, víkendová meditační soustředění a letní kurzy, vydávání knih a časopisu s buddhistickou tematikou výstavy tibetského umění a festivaly buddhistických filmů.