Jako každoročně měli závodníci na vytýčené trati speciální úkoly. „První disciplína byla jízda bahnem, druhý slalom absolvovaly sekačky, tedy malé traktůrky, jejichž řidiči pak museli mezi lahvemi s vodou, poházenými na louce, najít jedinou se slivovicí. To byla cena pro vítěze, ale nakonec dostali takovou odměnu všichni účastníci," upřesnila k závodu zastupitelka Stínavy Helena Frýdová.

Nakonec měly velké traktory za úkol tahat připravený obrněný transportér," dodala. Už standardně o přestávce mezi jednotlivými disciplínami předvedli hasiči z Protivanova své představení o tom, jak uhasit hořící pánvičku.

„Ukazují tak lidem, jak se zachovat, když se jim něco takového stane v kuchyni při vaření," řekla Helena Frýdová.

Traktoriádu vymyslel před deseti lety starosta se třemi dalšími muži. „V pátek jsme celou akci vymysleli, v sobotu se konala," zavzpomínal stínavský starosta Pavel Bokůvka.

„Ten první rok jsme také měli jen čtyři závodníky a ještě večer jsme sháněli traktory. Ze začátku to byly jen stroje domácí výroby, ale potom jsme závod rozšířili i o tovární značky, protože se chtěli přihlásit další zájemci," dodal Pavel Bokůvka. Dnes už tak jezdí ve Stínavě traktoriádu dvě kategorie.

„Hodnotíme především čas závodníků, ale letos jsme měkcí. V minulých ročnících nesměli traktoristé shodit kolíky a pásku na trati, ale když letos slavíme to desáté jubileum, tak jsme hodnější," usmál se starosta. Ten nakonec předal s Lucií Mrvovou, finalistkou soutěže Miss prima křivky 2016, výhercům v obou kategoriích poháry, každý účastník pak obdržel také pamětní medaili.

A co bylo na konec? Všichni se veselili za zvuků kapely Funny, sledovali ohňovou show, kterou jim připravila šermířská skupina Akáda ze Šumperka, a jak bylo vidět, těšili se na Traktoriádu 2017. (maz)