„Ještě je moc brzy. Zaměstnavatelé dosud neupřesnili požadavky. Většinou nabídku volných pracovních míst pro brigádníky posílají až v červnu,“ uvedla Zdeňka Mildová z prostějovského M - Servisu, který je ve městě jediným subjektem, který zprostředkovává studentům brigády.

Poptávka studentů po pracovních místech v letních měsících převyšuje každý rok nabídku zaměstnavatelů. Nebude tomu jinak ani letos. Co do počtu zájemců o přivýdělek, je tento rok ještě podstatně silnější. „Od začátku kalendářního roku jsme uzavřeli smlouvy s osmdesáti brigádníky. Většinou šlo o pomocné práce, jako úklid ve firmách nebo po řemeslnících,“ poznamenala Mildová s tím, že v době školních prázdnin nastoupí na brigádu prostřednictvím M – servisu okolo sto padesáti studentů.

Výhodu při hledání prázdninové práce mají plnoletí zájemci. Studenti od 15 do 18 let mohou totiž podle zákoníku práce pracovat jen šest hodin denně. Těm, kterým je víc než osmnáct, nejenže pokryjí zaměstnavateli celou směnu, ale mohou navíc pracovat i „v úkole“.

Brigáda v zahraničí táhne

Zvýšený zájem o letní brigády mimo republiku zaznamenali pracovníci Informačního a poradenského centra (IPC) prostějovského úřadu práce. „O práci v zahraničí se zajímalo přibližně šedesát studentů. Brigádu žádným způsobem nezajišťujeme, ale poskytujeme zájemcům informace o volných pracovních místech a kontakty na příslušné firmy,“ vysvětlila Petra Škultety z IPC.

Oslovení zahraničního zaměstnavatele je záležitostí samotných studentů. IPC jim nabízí ještě informační servis, tedy rady, co a kde vyřídit na úřadech a jaké dokumenty je potřeba vzít s sebou.

Mladé láká hlavně Španělsko, Řecko, Kypr a Itálie. To jsou destinace, kde mohou skloubit dovolenou s vyděláváním peněz. Nejčastěji pracují v hotelech jako pokojské, pomocní pracovníci v kuchyni nebo animátoři.
„Tato pozice vyžaduje velmi dobré znalosti cizích jazyků. Animátoři pomáhají při pořádání hotelových akcí a organizaci sportovního a společenského programu,“ dodala Škultety.

Způsobů, jak najít letní brigádu je několik. Někteří studenti si proto práci shání sami, přes internet nebo známé.

„Je mi teprve patnáct, to se brigáda hledá těžko. Rozhodně využiji nabídky kamarádky a půjdu s ní na čtrnáct dní do firmy jejího otce. A potom se uvidí,“ prohlásila budoucí sředoškolačka Martina.