„Chtěla bych si na podzim udělat řidičský průkaz. Docela by se mi hodila brigáda už teď, ale dojíždím denně do školy do Olomouce a vracím se pozdě odpoledne. Můžu jedině o víkendu, ale stačilo se domluvit. Za měsíc bych měla nastoupit do jedné prostějovské firmy a slíbili mi, že budu mít i příplatek za víkend a noční," nechala se slyšet osmnáctiletá Pavlína Felklová z Prostějova. Všichni studenti ale nemají takovou snahu hledat si brigádu.

„Dáváme mu s manželem kapesné pět set na měsíc. Momentálně jsem zůstala bez práce, kdyby se snažil alespoň hledat nějakou víkendovou brigádu, docela by mě to potěšilo. Už jen proto, že věčně sedí u počítače," říká osmačtyřicetiletá Monika Valentová o svém sedmnáctiletém synovi.

Problém paní Valentové se synem není ojedinělý. Jsou sice studenti, kteří mají chuť do práce a nechtějí vše nechávat na rodičích, ale pak jsou také studenti, kterým se pracovat jednoduše nechce. Úbytek žadatelů o brigádu z řad studentů zaznamenala i personální agentura na Brněnské ulici v Prostějově.

„Bývalo to mnohem lepší. Je pravda, že býval pestřejší výběr, a dnes zkrachovalo dost firem a v zemědělství to není nijak růžové, ale práce stále je," zdůraznila majitelka personální agentury Pavlína Jurníčková.

„Jen si myslím, že mladší generace nemají chuť pracovat. Možná mají vzor doma, kde vidí rodiče na úřadech práce a chybí jim motivace," uvádí jednu z možných příčin, proč se na brigádu v současné době chodí ptát méně mladých než dřív.

„Zatímco v minulých letech jsme za určité období napočítali třeba sto až dvě stě studentů, kteří se přišli ptát na práci, dnes jich je poskromnu," dodala Jurníčková.

Nabídka

O studenty-brigádníky mají stále zájem například v prostějovských pekárnách nebo v automobilovém průmyslu.

„Nabídka práce je někdy větší a někdy menší. Obvykle u nás studenti najdou pomocné práce ve firmách. Nemusejí chodit na brigádu celý týden, ale můžeme se domluvit dle rozvrhu. Máme už své osvědčené studenty, kteří chtějí určitou jistotu práce," říká Eva Vachová z personální agentury, která sídlí na Kravařově ulici.

Brigádu na prázdniny? 

Podle personalistky se počty studentů radikálně nezměnily. Mladé pracovníky by také mohlo motivovat, že dostávají mzdu jako zaměstnanci firem.

„Dodržujeme zákon o rovných podmínkách a pracovník tak dostává mzdu stejnou jako zaměstnanec firmy," upozornila Vachová s tím, že se k nim pracovníci z řad studentů opakovaně vracejí. Pokud si studenti chtějí začít již hledat brigádu na léto, doporučuje Eva Vachová návštěvu personální agentury až ve druhé půlce května.

„V dubnu je ještě brzy. Ve firmách nemají ještě informace o zakázkách na červenec, takže bych doporučila přijít se poptat až ve druhé půlce května," dodala majitelka agentury.