Šance studentů najít si o prázdninách brigádu se o něco zvýšily. Přestože firmy zprostředkovatelským agenturám zaslaly své požadavky již v červnu a volná místa byla téměř ihned zaplněna, ozývají se další společnosti, které hledají výpomoc na léto. Dovolenou totiž lidé čerpají i v srpnu a na jejich místa potřebují zaměstnavatelé záskok.

„Vše je obsazené. Na konci prázdnin budou potřeba brigádníci na sklizeň jablek. Občas můžeme nabídnout nárazovou práci na dva nebo tři dny,“ uvedla Zdeňka Mildová z prostějovského M-servisu, který zajistil brigádu zhruba sto padesáti studentům.

Podobně je na tom s nabídkou i Personální agentura Prostějov. „Zájem o brigádníky ještě je. Šanci ale mají většinou už jen plnoletí. Musejí si ale nabídku volných míst hlídat,“ poznamenala pracovnice agentury Hana Musilová.

Ne všichni ale spoléhají na profesionální zprostředkovatele. Někteří studenti si práci shánějí sami přes internet nebo přes známé. „Našla jsem si dvě brigády. Prvních čtrnáct dní jsem pracovala osm hodin denně včetně víkendu, teď uklízím v kancelářích každý den jen pět hodin,“ podotkla osmnáctiletá Martina Greplová, která si chtěla vydělat na zahraniční dovolenou.

Jedním z míst, kde lze nalézt brigádnické místo, jsou také pekárny. „O prázdninách zde pracuje okolo osmdesáti brigádníků. Většinou vykonávají pomocné práce jako skládání pečiva do přepravek, odebírání výrobků od balicích strojů nebo čištění plechů,“ vyjmenoval namátkou vedoucí výroby pekárny Penam v Prostějově Jaroslav Vydlář.