Pracovní agentury se však shodují, že letos se práce bude shánět o něco hůře než v předešlých letech. V regionu je vysoká nezaměstnanost a nabídek na letní brigády chtějí využít i lidé bez práce.

„Minulý rok jsem si začala shánět brigádu na přelomu května a června a zjistila jsem, že spousta míst je už obsazených. Tak jsem si řekla, že letos začnu o něco dřív. Doufám totiž, že se po maturitě dostanu na vysokou školu a budu mít delší letní prázdniny, takže si chci zajistit práci, abych mohla potom vyrazit s přáteli na dovolenou," svěřila se devatenáctiletá studentka gymnázia Jana Košťálová, která chce studovat ekonomii.

„Bylo by super, kdyby se mi podařilo sehnat práci, kde bych získala praxi, kterou bych si mohla uvést do životopisu. Ráda bych našla práci v kanceláři jako sekretářka či asistentka," svěřila se.

Nabídek je málo, na všechny se nedostane

Podle pracovních agentur se však letos bude shánět jakákoli brigáda hůře než v předešlých letech.

„Nabídek je málo, a nezaměstnanost v regionu vysoká. I když zatím nemáme všechny nabídky kompletní, protože je ještě brzy, už teď víme, že nebude tolik pracovních příležitostí, abychom mohli uspokojit všechny zájemce. Kvůli dlouhé zimě se opozdily sezónní práce a situace je horší i v zemědělství, kde se šetří," řekla Pavlína Jurníčková z prostějovské pracovní a personální agentury, která sídlí na Brněnské ulici.

Zároveň dodala, že práci by mohli studenti najít v potravinářské výrobě.

„Máme rozjednány smlouvy s pekárnou, ale ještě uvidíme," doplnila Pavlína Jurníčková.

V kanceláři? Jen se štěstím či známostmi

Jakou šanci má studentka Jana, že se jí podaří sehnat brigádu jako sekretářka či asistentka? „Najít brigádu v kanceláři je téměř nemožné. Nabídek je málo, šance je jedině přes rodinné příslušníky a známé," řekla pracovní konzultantka.

Podobně to vidí i personální konzultantka Veronika Kvitová z agentury Index Nosluš.

„Na práci v kancelářích je hodně zájemců, ale nabídek málo," řekla.

Zároveň potvrdila, že počty zájemců o přivýdělek jsou tento rok podstatně silnější.

„Letos se bude brigáda hledat hůř. Hodně středoškoláků a vysokoškoláků je nezaměstnaných a už nyní se chodí ptát na příležitostné práce," řekla Veronika Kvitová.