„Ve čtvrtek odpoledne, večer a v první polovině noci na pátek očekáváme místy bouřky, i velmi silné. Budou doprovázené zejména nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle krátkodobými úhrny srážek kolem 30 milimetrů,“ varuje ČHMÚ.

Padat budou kroupy jako vejce

Objevit se mohou i kroupy o průměru přes dva centimetry. Výstraha před velmi silnými bouřkami platí v Olomouckém kraji do páteční 2. hodiny.

Bouřky, i silné, budou také v pátek. ČHMÚ již vydal další výstrahu, která platí od pátečního poledne do 20. hodiny.

„V pátek odpoledne a večer očekáváme místy bouřky, i silné, doprovázené zejména kroupami, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), ojediněle krátkodobými úhrny srážek kolem 25 milimetr,“ stojí ve vydané výstraze.

Sledujte radary

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách chmi.cz.

V bouřkách hrozí škody větrem, zejména vlivem lámání větví a vyvracení stromů v důsledku podmáčeného terénu. „Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků,“ varuje ČHMÚ.

Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. „Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ upozornili meteorologové.