Opozice během jednání radě města a především exprimátoru Pišťákovi vyčetla nedostatek informací o projektu. Padala také slova o lžích.

Vůbec k existenci samotné diskuse, ke které se schylovalo, vyjádřila svůj názor na začátku primátorka Alena Rašková.

„Podle informací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byl dán podnět k prošetření poskytnutí dotace na Národní olympijské centrum (NOC). Jakákoli diskuze k tématu je tak podle mě bezpředmětná," vyjádřila se primátorka.

OPOZIČNÍ POSTOJ

Návrh na zrušení bodu však nepodala. Koalice navíc v tu chvíli nedisponovala osmnácti potřebnými hlasy na dodatečné vyškrtnutí tohoto bodu. Diskuse tak naopak nabrala na obrátkách. Rozpravu jako obvykle ovládali především opoziční zastupitelé Aleš Matyášek a Jan Navrátil.

První jmenovaný se pozastavil nad tím, jak je možné, že spolek Prostějov olympijský o dotaci žádal, aniž by o tom zastupitelé měli dopředu jakékoli informace.

„Co se pak týká podnětu, není anonymní. Pochází ode mě a od kolegy Filouše. Zaslali jsme také dopis ministryni Valachové abychom měli jistotu, že dotace na stavbu NOC bude poskytnutá v souladu se zákonem," uvedl Aleš Matyášek.

Načež si František Filouš posteskl, že nedorazili hejtman Jiří Rozbořil s Miroslavem Černoškem. Tedy dva ze tří představitelů spolku Prostějov olympijský.

FALTÝNKŮV NÁZOR

Jindy tichý zastupitel a pravá ruka Andreje Babiše, hlavního sponzora prostějovského tenisu, Jaroslav Faltýnek, se po prvních vystoupeních opozičních politiků také do diskuse zapojil. Otázal se, zda by bylo možné zajistit do příštího zastupitelstva studie proveditelnosti na Národní dům, novou radnici, lázně, aquapark či sportcentrum.

„Chtěl jsem tím říct, že kdybychom se dívali pouze na ekonomiku, nepořídili bychom nikdy nic," vysvětlil později.

CENTRUM PRO KOHO?

„Bavil jsem se dnes (v pondělí, pozn. red.) se třemi řediteli škol v Prostějově. Odkázal jsem je na opoziční zastupitele hlasující proti NOC, aby se zeptali, kde mají sehnat dvě hodiny na florbal pro své žáky a studenty," řekl Faltýnek v diskuzi.

Na to Jan Navrátil namítl, že by chtěl vidět školy posílající studenty na hodiny tělocviku přes půl města.

Jak se navíc během dalšího vývoje ukázalo, ani Národní olympijské centrum by nemuselo být řešením. Potvrdila to přitom náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

„Spočítala jsem si hodiny potřebné pro basketbalisty a tenisty. A odpoledne i večer by byly plné," řekla ve zkratce. Později ještě na dotaz Milady Sokolové potvrdila, že se do NOC ve večerních a odpoledních hodinách vejdou pouze olympijské sporty.

KRITIKA EXPRIMÁTORA

Opozici kolegové z koalice nepřesvědčili. Zastupitelé Změny pro Prostějov a s nimi také František Švec, František Filouš a Aleš Matyášek se dále domáhali informací a to především ohledně budoucího financování haly. Někteří z nich také obvinili Miroslava Pišťáka, že město špatně ve spolku zastupuje.

Exprimátor na kritiku své osoby nereagoval. Zastání však koalice našla v opozičním zastupiteli Václavu Kolářovi, bývalém řediteli reálného gymnázia.

„Od samého začátku jsme věděli, že se nebude jednat o halu pro padesát sportů ani pro dvanáct. Je třeba vývoj z tohoto hlediska interpretovat," vyjádřil se k problematice. Dodal také, že ho mrzí útoky vůči Miroslavu Pišťákovi.

STAVBA NOVÉ HALY

Podle reakcí mnozí opoziční zastupitelé však z jednání o přínosu Národního olympijského centra nebyli zcela přesvědčeni.

Na jedné věci se však se zastupiteli ČSSD, KSČM a Pévéčka shodli: nutnosti postavit sportovní halu pro širokou veřejnost. Za to se přimluvili například František Švec či Zdeněk Fišer. Ten také ubezpečil, že se tak učiní.

„Připravujeme stavbu tělocvičny v ulici Vápenice. Rozměrově bude vyhovovat i florbalistům," informoval náměstek primátorky.