Dechberoucí něžné magnólie i petrklíče. Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově pomalu ožívá a ladí se do jarního barevného šatu. Nepropásněte tu krásu a vyrazte se do ní mrknout.

Jaro v prostějovské botanické zahradě
Jaro v botanické se hlásí o slovo. Nahlédněte s námi do rozkvetlých koutů

Láká i Olomouc

Spousta návštěvníků každý den proudí do botanické zahrady v Olomouci. Aktuálně tam kvetou například zlatice, magnolie a z jarních cibulovin například hyacinty, narcisy a tulipány.

„Lidí chodí hodně i ve dnech, kdy je horší počasí. Vysadili jsme nové kolekce okrasných česneků a floxů a připravujeme malou expozici klatovských karafiátů, ty pokvetou v červenci. V rozáriu jsme na podzim rozšířili nové výsadby, přibylo tam na osm desítek nových odrůd růží,“ popsal novinky vedoucí botanické zahrady Jiří Malaska.

Čechovy sady v Olomouci, 30. dubna 2021
Pozor na klíšťata! Jejich aktivita letí v Olomouckém kraji nahoru

V květnu se lidé budou moci potěšit také pohledem na několik desítek druhů pivoněk a více než 70 odrůd denivek. Pohledy malých i velkých návštěvníků v těchto dnech přitahují v botanické zahradě také hmyzí hotely, kde se zabydlely včely samotářky. Po procházce botanickou zahradou mohou lidé projít do rozária, kde už funguje stánek s občerstvením i toalety a od května také infostánek.

„V souladu s protiepidemickými opatřeními pak opět bude možnost zapůjčení venkovních grilů. Předpokládáme, že bazény se budou napouštět koncem května,“ dodal Jiří Malaska.

Olomoucká botanická zahrada a arboretum v Bílé Lhotě

Za magnoliemi!

V arboretu v Bílé Lhotě na Olomoucku jsou aktuálně největším lákadlem pro veřejnost magnolie.

„V nejbližších dnech vykvetou všechny druhy na naší rozlehlé magnoliové louce. Krásně kvetou podrosty a barevné trávníky. Září v nich květy pampelišek, sedmikrásek a sasanek. Kromě bílých a žlutých sasanek u nás lidé uvidí také sasanku rozkošnou, která má fialové kvítky se žlutým středem. Stále dokvétají dříny obecné, zlatice a u rybníka velké trsy čemeřic. Objevují se kvítky barvínku a škornic,“ popsala vedoucí arboreta Barbora Součková.

Trailové Hanácké stezky na Záhoří - 29. 4. 2021
Hanácké stezky na Záhoří se už rýsují, stavbu ale ztěžují vandalové

Arboretum se pro návštěvníky po dlouhé pauze otevřelo v polovině dubna, přístupné zatím bylo jen během dvou víkendů.

„Návštěvnost byla i za ty čtyři dny velmi dobrá. Areálem už prošlo přes šest stovek lidí. Arboretum má rozlohu téměř tří hektarů, současně se tady mohou procházet až tři stovky návštěvníků. Lidé se proto nemusejí obávat, že by se dovnitř nedostali. Není nutné si rezervovat vstupenky předem,“ vysvětlila Barbora Součková.

Zajímavou nabídku teď v arboretu mají pro všechny milovníky letniček, které tam nabízejí z vlastní produkce. Zájemci si mohou koupit například tři druhy petunií, barevné kokardy, bakopy, netýkavky, nestařec a různé druhy popínavých letniček. Ve vstupní hale je pro návštěvníky připravena výstava výtvarných děl Ladislava Grossmanna nazvaná U jednoho stolu. Bude pro veřejnost zpřístupněna, jakmile to epidemická situace dovolí.

Botanická zahrada v Prostějově

- od 1. května 

pondělí - zavřeno

úterý - pátek 8.00 - 18.00 hod.

sobota 10.00 - 16.00 hod.

Rozárium a botanická zahrada Olomouc

- od 1. května otevřeno denně od 9.30 do 18 hodin

- vstup je zdarma

Arboretum Bílá Lhota

- od 1. května otevřeno denně kromě pondělí od 8 do 18 hodin

- vstupné pro dospělé je 60 korun

- vstupné pro děti, studenty a seniory je 30 korun

- vstup pro psa je za 10 korun