Přesně Za Humny. Tak se totiž jmenuje borůvková farma, kterou v roce 2016 založili manželé Mlčochovi. O jejich kanadské borůvky bez chemie je velký zájem. Letos jsou prý obzvláště sladké.

„Sklizeň jsme zahájili o tři týdny dříve než obvykle. Počasí je letos všelijaké,“ poznamenala spolumajitelka farmy Michaela Mlčochová.

Na jaře nejprve škodily mrazíky.

„Všechno nádherně nakvetlo, a pak přišel týden s vlnami mrazíků. V borůvkách to vypadalo jako na podzim - spálené, listy do červena,“ ohlédla se pěstitelka za mrazivou pohromou.

Mluvili o konci, nechtěli ale zklamat zákazníky

Na farmě se obávali, jestli letos vůbec bude nějaká úroda. Následně při květnové bouřce zaútočily na zelené bobule kroupy.

„Některé jsou místy poťukané, ale zato mají letos nebývale sladkou chuť, jsou hodně vyzrálé,“ pochvalovala si chuť plodů.

Počasí přináší extrémy i nadále, a tak na brusnicích současně dozrávají plody bez ohledu na to, zda se jedná o ranou nebo pozdní odrůdu.

„Během měsíce bude konec. Přitom tato odrůda by normálně začala dozrávat v polovině srpna,“ ukazovala Michaela Mlčochová na keřík s nafialovělými plody.

Plochu ojedinělé plantáže, kterou majitelé vybavili zavlažovacím systémem, oproti původním plánům nerozšiřují. Plody sklízejí ze zhruba 850 keříků oblíbených brusnic. Celkem pěstují sedm odrůd. Nedávno začali prodávat také sazenice.

„Je to náš koníček, který se ale vlivem počasí a dalších faktorů změnil na velkou zátěž. Chceme to dělat pořádně, s vysokou kvalitou. Už padlo, že raději skončíme, ale nechceme zklamat zákazníky, kteří volají, jestli si už mohou přijet pro borůvky,“ poznamenala dlouholetá účetní a daňová poradkyně.

Za Humny pěstují borůvky takřka bez chemie. Pomáhají jim kalifornské žížaly, jež produkují biohnojivo, a používají přírodní hnojiva na bázi melasy.

Nápad založit borůvkovou plantáž v Kostelci na Hané se zrodil, když rodina byla na dovolené v Holandsku a cestou zpět v německém Moritzburgu spatřila reklamu na samosběr borůvek. Nechala se zlákat, a už nebylo pomoci.