VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boris Vystavěl: Prostějov město sportu? Nemá bazén, halu ani atletickou dráhu

Desítky let zkušeností s organizací sportu a s ním spojenými peripetiemi. Řada vzpomínek, postřehů i názorů na orientační běh i řadu dalších sportů. Ale zdaleka ne pouze spojených s minulostí.

2.8.2017
SDÍLEJ:

Boris Vystavěl, předseda SK Prostějov a předseda Okresního sdružení České unie sportu ProstějovskaFoto: DENÍK/Michal Sobecký

Boris Vystavěl, předseda SK Prostějov, se před třemi lety ujal předsednictví Okresního sdružení České unie sportu Prostějovska a z této pozice pomáhá se svými spolupracovníky sportovním klubům a tělovýchovným jednotám v okrese jak se jen dá.

I v nelehké době, jaká řadu sportovních oddílů potkala, v době vyšetřování, rušení a obnovování dotačních programů.

Pane doktore, jste předsedou okresního sdružení České unie sportu. Mohl byste v krátkosti na úvod představit, co vlastně ČUS dělá, k čemu je dobrá?
ČUS je pokračovatelem Českého svazu tělesné výchovy, který vznikl v devadesátých letech minulého století z Československého svazu tělesné výchovy. Sdružuje sportovní a tělovýchovné spolky, jde o největší tělovýchovnou organizaci v zemi. Na úrovni okresů naše okresní sdružení především realizují projekt servisních center sportu, kde pomáháme především s přemírou administrativy, s kterou se spolky v současné době potýkají.
Pomáhali jsme a pomáháme téměř osmdesáti klubům na Prostějovsku. Většině z nich jsme pomohli vypořádat se s novým občanským zákoníkem, zejména s úpravou stanov a se zápisem změn do spolkového rejstříku. Také mnoha klubům pomáháme vedením podvojného účetnictví a s administrací dotací, od žádosti až po vyúčtování. Členové našich klubů jsou úrazově pojištěni a za kluby platí ČUS autorské poplatky a představuje pro ně odborné zázemí. A snažíme se i o sportovní aktivity v projektu Sportuj s námi a organizujeme na okrese soutěže v malé kopané. A v neposlední řadě jsou to i finance na údržbu a provoz tělovýchovných zařízení.

S jakými problémy, které kluby potkávají, se nejčastěji setkáváte? Je to právě ona byrokracie či spíše finanční problémy obecně?
Obojí jmenované. Přesto bych řekl, že jsou na Prostějovsku sportovní kluby bez zvláštních potíží. Co se týká peněz, tam hodně klubům pomáhají obce a se sportem dětí a mládeže pomáhá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dotačním programem VIII. Našich klubů letos v tomto programu uspělo 19. Dostaly na letošek částky mezi dvanácti tisíci, které získali v Hluchově, až po půl milionu pro AC Prostějov, TJ Prostějov a 1. SK Prostějov. U státních dotací je bohužel velké zpoždění a mnohé kluby, které v těchto dnech peníze obdržely, ještě stále nedostaly úplné informace o tom, na co mohou peníze vynaložit.

Když jsme se dotkli otázky dotací, jaký myslíte, že bude mít dopad nynější skandál na MŠMT ohledně jejich přidělování, zejména na investiční projekty? Nezpůsobí korupční kauza, která se dotýká fotbalového předsedy Pelty a náměstkyně ministryně Kratochvílové katastrofální vliv na důvěru v dotační systém?
V zásadě by naopak tento problém mohl mít pozitivní dopad do budoucna. Tím může být zprůhlednění financování, přenastavení a dodržování pravidel. Problémem ale zůstává, že pravidla dotací mnohdy nastavují lidé, kteří nemají příliš velké ponětí o tom, jak kluby fungují a co potřebují. Velkou komplikací pro naše okresní sdružení je to, že teprve v červenci se začal znova řešit program III, z něhož je financovaný náš projekt servisních center sportu. A jen o pár dní dříve byly vyhlášeny výzvy na investiční programy, kde se o investice uchází SK Protivanov a 1. SK Prostějov a rozhodnuto má být až koncem listopadu! Navíc jsou z investic vyřazeny stroje a zařízení, kde chtěly získat finance na techniku zasněžování Kladky.

I několik vesnic dá sotva dohromady fotbalovou jedenáctku

Jak se nyní vyvíjí kolektivní sporty? Dle mých informací se kluby často potýkají se zmenšováním členské základny.
Pozorujeme to i u individuálních sportů, Zájemci o ně si s tréninkem vystačí sami, nebo si ho zaplatí. Soutěže zorganizuje menší skupina lidí a nějak to funguje. Příkladem může být Maratonský klub a olomoucká Liga stovkařů. Vnímám také, že u mladších lidí upadá zájem o organizovaný spolkový život, dneska ho totiž obecně tolik k životu nepotřebují.
Je také pravda, že u kolektivních sportů nám pomalu mizí soutěže. Vidět je to třeba v soutěžích fotbalového svazu. Kluci se na venkově skládají do mančaftu hned z několika obcí, i tak ale pomalu nedají fotbalovou jedenáctku dohromady. Nevím, čím to je, snad mají lidé více starostí a více peněz, které pak ve volném čase používají na něco jiného. Zažívají to třeba v Plumlově, kde pořádá pan Kocourek futsalovou soutěž. Nebo v naší lize malé kopané. Do soutěží se už týmy tolik nehrnou a soutěže se tak postupně zmenšují.

Dá se tedy říct, že by některé sportovní odvětví v okrese přímo vymíralo?
To určitě ne. Samozřejmě se objeví nové sporty a o některé tradiční pomine zájem.

Máte naopak nějaké nové členy z poslední doby?
Nedávno vstoupila do ČUS DTJ Prostějov a také SK Prostějov 1913 k nám vstoupil krátce po svém založení.

U hokeje bych rád zůstal. Jak hodnotíte spory dvou prostějovských klubů?
Do jejich konfliktu nezasahujeme. Už to vypadalo, že to nějak skončí, ale nakonec bohužel. V téhle kauze je až moc nejasností. Příkladem může být členská základna Jestřábů. Ze tří zdrojů tu je třikrát zcela jiná informace.Co říkáte na více prostoru tělocviku ve školách?
Škola dává žákům základy sportů. Nejen těch, k nimž rodiče přivedou své děti. Můžeme za to školám jen poděkovat. I za skutečnost, že školy na Prostějovsku se snaží vštípit sportovní základy svým žákům dobře.

Máte podobný názor také na povinné plavání ve školách?
Jak se to vezme. Je to v zásadě dobrá věc. Aspoň nedopadnou jako já (smích). Na základní škole totiž plavání nebylo, ani na střední. Dostal jsem se k němu až na univerzitě a pak na vojně. Je ale otázka, zda se vůbec najde dostatek bazénů pro to, aby se děti měly kde učit plavat. Ve školním roce totiž venkovní koupaliště nepřichází v úvahu, navíc řada z nich není provozuschopná.

Mluvili jsme o dotacích pro mládež. Ty jdou zčásti na odměny trenérům. Jste pro, aby byli trenéři placeni třeba na půl úvazku nebo rovnou na celý úvazek? Nebo je podle vás lepší cestou amatérské pojetí?
V týmu mládeže hodně na oblibě a schopnostech trenérů záleží. Jejich úlohu nemůžeme podceňovat. Když si děcka jdou jen tak začutat, tak je to fajn, ale kvalifikovaný (podtrženo) trenér jim dá mnohem víc. A odměnu si zaslouží. Její výše záleží na kvalitě práce a počtu svěřenců.

Některé kluby, včetně těch mimo profesionální ligy, mají v dnešní době placené funkcionáře. Je to podle vás správná cesta?
Zejména pro odbornou administrativní a organizační práci jsou takoví funkcionáři potřeba. Pokud jde o odměňování, platí totéž, co jsem řekl o trenérech. Otázkou je, kde na to má spolek vzít. Většinu té práce vyžaduje stát, měl by nám tedy na tyto funkcionáře přispívat. Například rozšířit dotační program III i na sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Faktem zůstává, že lidí ochotných dělat práci pro klub ubývá. Částečný úvazek trenéra, práce na dohodu má svůj smysl, hlavně z finančních důvodů, z principu sportu jako soutěže pro víc oddílů současně dělat nejde. Myslím, že nadále většina malých klubů bude mít v těchto funkcích dobrovolníky.

Hokej, volejbal, basket? Výsledky závisí na penězích

Nynější situace sportu v Prostějově může jeho příznivci připadat nedobrá. Hádky kolem hokeje, herní problémy volejbalistek, sestup fotbalistů a místo bojů o titul baráž pro basketbalisty. Dá se podle vás mluvit o trendu, který může být zárodkem problému pro další roky?
Je pravda, že když jsem viděl někde v novinovém titulku Prostějov - město sportu, sám sebe jsem se ptal, zda tam nemá být otazník. Ale u sportů, které jste jmenoval, jde o profesionální kluby a jejich výsledky závisí na penězích. Veřejným zájmem je, aby byli příkladem mládeži. Tedy v tom, s jakým zaujetím hrají, ne v tom, kolik vydělají. Doufejme, že zase půjdou nahoru. K tomu by město mělo přispět i veřejnými penězi. A pokud se týká hokeje, tam se to netýká přímo profesionálního sportu – ten nějak dopadne. Důležité je, aby mládež našla dobré sportovní vyžití a dobrou přípravu v oblíbeném sportu.
Podle mého bude přívlastek město sportu Prostějovu slušet tehdy, až zde najdeme atletický areál s regulérní 400 metrovou dráhou, plavecký bazén s 50 metrovými drahami, halu s hřištěm o základním rozměru 40 x 20 m pro oblíbený florbal a další sporty. A další tréninková sportoviště. Tato sportoviště chybějí, ta, co jsou, je potřeba zvelebovat a udržovat. Myslím, že to je smyslem podpory sportu z rozpočtu města. A doufám, že tato sportoviště budou plná sportující mládeže i seniorů.

Jaké období v Prostějově považujete za zlatou dobu sportu?
Zlato je ve sportu synonymem největšího úspěchu. Doufám tedy, že zlatá éra přijde, že na celém okrese bude dostatek sportovišť a že nebudou trpět prázdnotou. A že na nich budou vyrůstat budoucí šampióni.

Na jaké úspěchy prostějovského sportu pak nejradši vzpomínáte?
Dovolím si být trochu osobní. Vážím si 70 ročníků Velké ceny města Prostějova na 110 m překážek a jejího prvního vítěze Jana Mrázka. Sám nejraději vzpomínám na třídenní mezinárodní závody v orientačním běhu Morava '89, které jsme pořádali na Protivanovsku a ač se to někomu může zdát pošetilé, okamžik, kdy jsem na náčelnickém můstku zahajoval v roce 1990 Okresní tělovýchovné slavnosti, náhradu za okresní spartakiádu.

Autor: Michal Sobecký

Nahravá se anketa
2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník /zámečník (1703001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) *KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CZ-ISCO 51201. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě paní Mišová tel. 607 683 440 v době 9:00-16:00 hod, příp. e-mail placer.eminent@seznam.cz. Výhodou vyučení nebo praxe v oboru. PD: Po-Ne v rozmezí 10:00-22:00 hod., střídání krátkého a dlouhého týdne. Pracoviště: Olomoucká 262, Držovice - Restaurace U Císařské cesty.. Pracoviště: Restaurace u císařské cesty, Olomoucká, č.p. 275, 796 07 Držovice. Informace: Jana Mišová, +420 607 683 440. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 000 Kč Strojírenští kovodělníci *STROJÍRENŠTÍ DĚLNÍCI - TAŽCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: CZ-ISCO 72224. Osobní kontakt po e-mailové domluvě na adrese halouzkova@annahutte.cz. Požadavky: min. základní vzdělání, vyučení ve strojírenském oboru výhodou. , Popis: tažec drátu je zařazen jako obsluha výrobní linky na zpracování a úpravu drátu. Je plně zodpovědný za obsluhu výrobní linky, za maximální využití možností linky, udržování řádného technického stavu a dodržování výkonových norem. , PD: Po-Pá 6:00-14:00 hod., 14:00-22:00 hod., 22:00-6:00 hod. Doba určitá na 2 roky s možností prodloužení. Nabízíme: závodní stravování. Místo výkonu práce: Dolní 3137/100, Prostějov. Pracoviště: Železárny-annahütte, spol. s r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Andrea Halouzková, . Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů *MECHANICI A OPRAVÁŘI OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CZ-ISCO 72311. Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě Po-Pá: 8:00-18:00 hod na tel. 608 864 746, p. Králíček. Podmínkou: ŘP sk. B, výhodou vyučení v oboru. PD: Po-Pá v rozmezí 6:00-18:00 hod + So dopoledne. Místo výkonu práce: Kralická č.p. 3743/5, Prostějov. Pracoviště: Jiří králíček, Kralická, č.p. 3743, 796 01 Prostějov 1. Informace: Jiří Králíček,, +420 608 864 746.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divadlo Point. Ilustrační foto

Divadlo Point je stále bez zázemí. Pomůže nová rada?

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Olomoucko se o výhru nad posledním strachovalo až do konce

Zbytečné drama. Basketbalisté Olomoucka měli utkání proti poslednímu Hradci Králové zpočátku pod kontrolou, ale v poslední čtvrtině se Královští Sokoli dotáhli na rozdíl dvou bodů a Hanáci se v závěru pořádně zapotili.

Kariérní postup nebo snadné parkování u práce? Pro zaměstnance stejně důležité

Každého třetího obyvatele Olomouckého kraje by o 3000 Kč vyšší výplata dostatečně namotivovala ke zvážení změny zaměstnání. Pokud by někdo přidal ještě další dva tisíce, už by to bylo zajímavé pro 62 % pracujících. Při výběru práce je stále nejdůležitější plat. Podle čeho dalšího se zaměstnanci rozhodují?

Nejlepší guláš letos uvařila místostarostka

FOTOGALERIE / Je libo guláš vepřový, hovězí nebo skopový? V Krchlebech se jich v sobotu 17. listopadu podávalo hned devět. Navařili je účastníci Malé krchlebské soutěže o nejlepší guláš a ochutnávali návštěvníci místního restauračního zařízení.

Cenný bod. Jestřábi skvělou třetí třetinou dotáhli náskok Kladna

FOTOGALERIE / Prostějovští hokejisté vybojovali v domácím utkání proti Kladnu jeden bod. Jestřábi po dvou třetinách prohrávali 0:2, ale v poslední desetiminutovce se jim povedlo srovnat. V prodloužení se už ale znovu radovali Rytíři, kteří pro sebe urvali druhý bonusový bod.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT