VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boris Vystavěl: Prostějov město sportu? Nemá bazén, halu ani atletickou dráhu

Desítky let zkušeností s organizací sportu a s ním spojenými peripetiemi. Řada vzpomínek, postřehů i názorů na orientační běh i řadu dalších sportů. Ale zdaleka ne pouze spojených s minulostí.

2.8.2017
SDÍLEJ:

Boris Vystavěl, předseda SK Prostějov a předseda Okresního sdružení České unie sportu ProstějovskaFoto: DENÍK/Michal Sobecký

Boris Vystavěl, předseda SK Prostějov, se před třemi lety ujal předsednictví Okresního sdružení České unie sportu Prostějovska a z této pozice pomáhá se svými spolupracovníky sportovním klubům a tělovýchovným jednotám v okrese jak se jen dá.

I v nelehké době, jaká řadu sportovních oddílů potkala, v době vyšetřování, rušení a obnovování dotačních programů.

Pane doktore, jste předsedou okresního sdružení České unie sportu. Mohl byste v krátkosti na úvod představit, co vlastně ČUS dělá, k čemu je dobrá?
ČUS je pokračovatelem Českého svazu tělesné výchovy, který vznikl v devadesátých letech minulého století z Československého svazu tělesné výchovy. Sdružuje sportovní a tělovýchovné spolky, jde o největší tělovýchovnou organizaci v zemi. Na úrovni okresů naše okresní sdružení především realizují projekt servisních center sportu, kde pomáháme především s přemírou administrativy, s kterou se spolky v současné době potýkají.
Pomáhali jsme a pomáháme téměř osmdesáti klubům na Prostějovsku. Většině z nich jsme pomohli vypořádat se s novým občanským zákoníkem, zejména s úpravou stanov a se zápisem změn do spolkového rejstříku. Také mnoha klubům pomáháme vedením podvojného účetnictví a s administrací dotací, od žádosti až po vyúčtování. Členové našich klubů jsou úrazově pojištěni a za kluby platí ČUS autorské poplatky a představuje pro ně odborné zázemí. A snažíme se i o sportovní aktivity v projektu Sportuj s námi a organizujeme na okrese soutěže v malé kopané. A v neposlední řadě jsou to i finance na údržbu a provoz tělovýchovných zařízení.

S jakými problémy, které kluby potkávají, se nejčastěji setkáváte? Je to právě ona byrokracie či spíše finanční problémy obecně?
Obojí jmenované. Přesto bych řekl, že jsou na Prostějovsku sportovní kluby bez zvláštních potíží. Co se týká peněz, tam hodně klubům pomáhají obce a se sportem dětí a mládeže pomáhá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dotačním programem VIII. Našich klubů letos v tomto programu uspělo 19. Dostaly na letošek částky mezi dvanácti tisíci, které získali v Hluchově, až po půl milionu pro AC Prostějov, TJ Prostějov a 1. SK Prostějov. U státních dotací je bohužel velké zpoždění a mnohé kluby, které v těchto dnech peníze obdržely, ještě stále nedostaly úplné informace o tom, na co mohou peníze vynaložit.

Když jsme se dotkli otázky dotací, jaký myslíte, že bude mít dopad nynější skandál na MŠMT ohledně jejich přidělování, zejména na investiční projekty? Nezpůsobí korupční kauza, která se dotýká fotbalového předsedy Pelty a náměstkyně ministryně Kratochvílové katastrofální vliv na důvěru v dotační systém?
V zásadě by naopak tento problém mohl mít pozitivní dopad do budoucna. Tím může být zprůhlednění financování, přenastavení a dodržování pravidel. Problémem ale zůstává, že pravidla dotací mnohdy nastavují lidé, kteří nemají příliš velké ponětí o tom, jak kluby fungují a co potřebují. Velkou komplikací pro naše okresní sdružení je to, že teprve v červenci se začal znova řešit program III, z něhož je financovaný náš projekt servisních center sportu. A jen o pár dní dříve byly vyhlášeny výzvy na investiční programy, kde se o investice uchází SK Protivanov a 1. SK Prostějov a rozhodnuto má být až koncem listopadu! Navíc jsou z investic vyřazeny stroje a zařízení, kde chtěly získat finance na techniku zasněžování Kladky.

I několik vesnic dá sotva dohromady fotbalovou jedenáctku

Jak se nyní vyvíjí kolektivní sporty? Dle mých informací se kluby často potýkají se zmenšováním členské základny.
Pozorujeme to i u individuálních sportů, Zájemci o ně si s tréninkem vystačí sami, nebo si ho zaplatí. Soutěže zorganizuje menší skupina lidí a nějak to funguje. Příkladem může být Maratonský klub a olomoucká Liga stovkařů. Vnímám také, že u mladších lidí upadá zájem o organizovaný spolkový život, dneska ho totiž obecně tolik k životu nepotřebují.
Je také pravda, že u kolektivních sportů nám pomalu mizí soutěže. Vidět je to třeba v soutěžích fotbalového svazu. Kluci se na venkově skládají do mančaftu hned z několika obcí, i tak ale pomalu nedají fotbalovou jedenáctku dohromady. Nevím, čím to je, snad mají lidé více starostí a více peněz, které pak ve volném čase používají na něco jiného. Zažívají to třeba v Plumlově, kde pořádá pan Kocourek futsalovou soutěž. Nebo v naší lize malé kopané. Do soutěží se už týmy tolik nehrnou a soutěže se tak postupně zmenšují.

Dá se tedy říct, že by některé sportovní odvětví v okrese přímo vymíralo?
To určitě ne. Samozřejmě se objeví nové sporty a o některé tradiční pomine zájem.

Máte naopak nějaké nové členy z poslední doby?
Nedávno vstoupila do ČUS DTJ Prostějov a také SK Prostějov 1913 k nám vstoupil krátce po svém založení.

U hokeje bych rád zůstal. Jak hodnotíte spory dvou prostějovských klubů?
Do jejich konfliktu nezasahujeme. Už to vypadalo, že to nějak skončí, ale nakonec bohužel. V téhle kauze je až moc nejasností. Příkladem může být členská základna Jestřábů. Ze tří zdrojů tu je třikrát zcela jiná informace.Co říkáte na více prostoru tělocviku ve školách?
Škola dává žákům základy sportů. Nejen těch, k nimž rodiče přivedou své děti. Můžeme za to školám jen poděkovat. I za skutečnost, že školy na Prostějovsku se snaží vštípit sportovní základy svým žákům dobře.

Máte podobný názor také na povinné plavání ve školách?
Jak se to vezme. Je to v zásadě dobrá věc. Aspoň nedopadnou jako já (smích). Na základní škole totiž plavání nebylo, ani na střední. Dostal jsem se k němu až na univerzitě a pak na vojně. Je ale otázka, zda se vůbec najde dostatek bazénů pro to, aby se děti měly kde učit plavat. Ve školním roce totiž venkovní koupaliště nepřichází v úvahu, navíc řada z nich není provozuschopná.

Mluvili jsme o dotacích pro mládež. Ty jdou zčásti na odměny trenérům. Jste pro, aby byli trenéři placeni třeba na půl úvazku nebo rovnou na celý úvazek? Nebo je podle vás lepší cestou amatérské pojetí?
V týmu mládeže hodně na oblibě a schopnostech trenérů záleží. Jejich úlohu nemůžeme podceňovat. Když si děcka jdou jen tak začutat, tak je to fajn, ale kvalifikovaný (podtrženo) trenér jim dá mnohem víc. A odměnu si zaslouží. Její výše záleží na kvalitě práce a počtu svěřenců.

Některé kluby, včetně těch mimo profesionální ligy, mají v dnešní době placené funkcionáře. Je to podle vás správná cesta?
Zejména pro odbornou administrativní a organizační práci jsou takoví funkcionáři potřeba. Pokud jde o odměňování, platí totéž, co jsem řekl o trenérech. Otázkou je, kde na to má spolek vzít. Většinu té práce vyžaduje stát, měl by nám tedy na tyto funkcionáře přispívat. Například rozšířit dotační program III i na sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Faktem zůstává, že lidí ochotných dělat práci pro klub ubývá. Částečný úvazek trenéra, práce na dohodu má svůj smysl, hlavně z finančních důvodů, z principu sportu jako soutěže pro víc oddílů současně dělat nejde. Myslím, že nadále většina malých klubů bude mít v těchto funkcích dobrovolníky.

Hokej, volejbal, basket? Výsledky závisí na penězích

Nynější situace sportu v Prostějově může jeho příznivci připadat nedobrá. Hádky kolem hokeje, herní problémy volejbalistek, sestup fotbalistů a místo bojů o titul baráž pro basketbalisty. Dá se podle vás mluvit o trendu, který může být zárodkem problému pro další roky?
Je pravda, že když jsem viděl někde v novinovém titulku Prostějov - město sportu, sám sebe jsem se ptal, zda tam nemá být otazník. Ale u sportů, které jste jmenoval, jde o profesionální kluby a jejich výsledky závisí na penězích. Veřejným zájmem je, aby byli příkladem mládeži. Tedy v tom, s jakým zaujetím hrají, ne v tom, kolik vydělají. Doufejme, že zase půjdou nahoru. K tomu by město mělo přispět i veřejnými penězi. A pokud se týká hokeje, tam se to netýká přímo profesionálního sportu – ten nějak dopadne. Důležité je, aby mládež našla dobré sportovní vyžití a dobrou přípravu v oblíbeném sportu.
Podle mého bude přívlastek město sportu Prostějovu slušet tehdy, až zde najdeme atletický areál s regulérní 400 metrovou dráhou, plavecký bazén s 50 metrovými drahami, halu s hřištěm o základním rozměru 40 x 20 m pro oblíbený florbal a další sporty. A další tréninková sportoviště. Tato sportoviště chybějí, ta, co jsou, je potřeba zvelebovat a udržovat. Myslím, že to je smyslem podpory sportu z rozpočtu města. A doufám, že tato sportoviště budou plná sportující mládeže i seniorů.

Jaké období v Prostějově považujete za zlatou dobu sportu?
Zlato je ve sportu synonymem největšího úspěchu. Doufám tedy, že zlatá éra přijde, že na celém okrese bude dostatek sportovišť a že nebudou trpět prázdnotou. A že na nich budou vyrůstat budoucí šampióni.

Na jaké úspěchy prostějovského sportu pak nejradši vzpomínáte?
Dovolím si být trochu osobní. Vážím si 70 ročníků Velké ceny města Prostějova na 110 m překážek a jejího prvního vítěze Jana Mrázka. Sám nejraději vzpomínám na třídenní mezinárodní závody v orientačním běhu Morava '89, které jsme pořádali na Protivanovsku a ač se to někomu může zdát pošetilé, okamžik, kdy jsem na náčelnickém můstku zahajoval v roce 1990 Okresní tělovýchovné slavnosti, náhradu za okresní spartakiádu.

Autor: Michal Sobecký

Nahravá se anketa
2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 400 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha strojů a zařízení (1505008).. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15400 kč, mzda max. 22440 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Obsluha strojů a zařízení (1505008)., Jste vhodným uchazečem, pokud: máte SOU/SŠ vzdělání (příp. ZŠ a praxi ve výrobě), jste ochoten pracovat v nepřetržitém provozu (krátký týden 2 směny/dlouhý týden 5 směn), jste manuálně zručný, spolehlivý a zdravý., Budete se věnovat: obsluze strojů ve strojírenské výrobě, manipulaci s polotovary během jednotlivých pracovních úkonů., Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? Nabízíme vám stabilní práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti, mzdu 15.400 - 22.440,- Kč + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY !!! - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod + stravenky a příspěvek na ubytování. Možnost kariérního postupu a rozvoje., Nástup: ihned nebo dle dohody. Směnnost: 12-ti hodinové směny, nepřetržitý provoz. Pracoviště: Prostějov., Více informací na tel. čísle 773 447 447. Svůj životopis nám můžete poslat na e-mail: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení *Montážní dělníci montující mechanická zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Osobní pohovor POUZE po telefonické dohodě (volat 8-14 hod.) p. Provazník tel. 607 510 965, příp. email: j.provaznik@agusta.cz. Požadujeme manuální a řemeslnou zručnost, ochotu manuálně pracovat. Pracovník bude podle návodu a zadání pracovat na strojírenských součástech a celcích. , Pracovní doba: 3 směnný provoz Po-Pá 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00, nepřetržitý provoz Po-Ne 6:00-18:00, 18:00-6:00 hod. V případě potřeby přesčasová práce. Místo výkonu práce: HŽP a.s., Dolní č.p. 3137/100, 796 01 Prostějov 1.. Pracoviště: Agusta s.r.o. - prostějov, Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Jiří Provazník, +420 607 510 965. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 17 000 Kč Úředníci ve skladech SKLADOVÍ TECHNICI AUTOMOBILOVÝCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis se souhlasem s poskytováním osobních údajů zašlete na e-mail: hela.hochova@hokcar.cz, telefon 774 169 504. Požadavky: řidičský průkaz sk. B, znalost práce na PC, samostatnost, ochota pracovat a učit se novým věcem, odpovídající zdravotní stav - manipulace se zbožím, vyskytují se i břemena nad 15 kg. PD: Po-Pá 6:00-14:30 a 9:30-18:00 hod. (střídání po týdnech). , Nabízíme: 20 dní dovolené, stravenky, zaškolení, dobrý kolektiv. Místo výkonu práce: Okružní 4, Prostějov. Pracoviště: Hokcar s.r.o..., Okružní, č.p. 4451, 796 01 Prostějov 1. Informace: Helena Hochová, . Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě BRIGÁDA 115 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě BRIGÁDA PROSTĚJOV - operátor/ka výroby - mzda 100 Kč/hod (1701002). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: BRIGÁDA PROSTĚJOV - operátor/ka výroby - mzda 115 Kč/hod (1701002), , Náplň práce: obsluha strojů/manilupulace s polotovary ve strojírenství (automotive). Práce pro muže, ženy i studenty, se vzděláním v oboru i bez něj, praxe z výroby výhodou (NE podmínkou)., Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, dobrý zdravotní stav. , Nabízíme: brigádu na dlouhodobou spolupráci u stabilní společnosti, možnost v pracovní týden nebo o víkendu, včasnou výplatu mzdy, možnost volby směn (12-ti hodinové směny)., , Pracoviště: Prostějov, mzda: 100,- Kč/hod, nástup: ihned, směnnost: nepřetržitý (6 – 18 hod, 18 – 6 hod). , , V případě zájmu o brigádu nás kontaktujte na tel: 773 447 450 nebo napište na e-mail: brigady@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1.SK Prostějov. Ilustrační foto

Prostějov utrpěl v Sokolově nejvyšší porážku v sezoně

České vzpěračky nafotily na plumlovském zámku kalendář i plakáty s červeným nosem na podporu Konta Bariéry
9

Vzpěračky se svlékly pro kalendář. A výtěžkem z prodeje pomáhají Jakubovi

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Studená fronta přichází, vybalte svetry. V pondělí může na horách i sněžit

Na pořádný teplotní sešup to vypadá počátkem víkendu. Ba co více, v pondělí může na horách padat sníh.

Kam o víkendu? Na vinobraní, pivobraní či burčákobraní

Přinášíme vám pravidelnou porci tipů, jak zajímavě strávit nadcházející víkend. Vyberte si podle vašeho gusta.

Dálnici D46 v noci zavře stavba mostu

Stavby dálničních nájezdů u Olšan u Prostějova postoupily do další fáze. V noci ze soboty na neděli se D46 na nezbytnou dobu uzavře, protože se budou nad dálnicí klást nosníky nového mostu spojujícího Olšany s Bystročicemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT