„Největší nápor rodiček byl o prázdninách. V červenci a srpnu jsme měli shodně vždy sto třicet porodů a sto třicet dva dětí, protože se dvakrát narodila dvojčata. V září jsme měli čtyřiadevadesát porodů,“ sdělil mluvčí prostějovské nemocnice Jaroslav Svozil. Dodal, že prostějovskou porodnicí v průměru projde osmdesát rodiček měsíčně.

„O prázdninách jsme rodili i dvanáct žen za den. Ale ani v těchto chvílích jsme neměli problémy s nedostatkem lůžek. Když bylo na porodnickém oddělení plno, pacientky jsme umístili na gynekologické oddělení, které je hned vedle. Tam měly maminky naprosto srovnatelný komfort,“ vysvětlila vrchní sestra porodnického oddělení Věra Tisoňová.

Zdravotníci přičítají zvýšený nárůst porodů silným ročníkům sedmdesátých let a kvalitní rozšířené péči, kterou prostějovská nemocnice pacientkám nabízí.
„Budoucí maminky teď mají ve výběru porodnice naprosto volnou ruku, což se projevuje v počtu porodů. U nás mohou být například v celé první době porodní na žíněnce, ve vaně nebo na balónech. Ty využívá nejvíce rodiček. Samotný porod už probíhá na porodním křesle,“ poznamenala Tisoňová.
Novinkou na porodnickém oddělení je nadstandardní pokoj s rozkládacím křeslem, kde může být se ženou po dobu hospitalizace v porodnici i manžel.
„Tuto službu už využil první tatínek,“ dodala Tisoňová.

Porodnost ovlivnil také rodičovský příspěvek, který se od prvního ledna letošního roku zvedl ze tří a půl tisíce korun na 7 582 korun. „S manželem jsme uvažovali o druhém dítěti už tři roky. Neměli jsme na to ale vhodné finanční podmínky. Teď, když se rodičovská podpora zvedla, tak jsme si další dítě mohli dovolit,“ řekla maminka tříměsíčního Adámka Jana Konšelová z Prostějova.