„Letos se nám tu sešlo bezmála osmdesát bonsají od klasických borovic až po hrušku. Ta byla jednou z největších rarit naší výstavy. Moc často se hruška vypěstovaná jako bonsaj nevidí. Tahle se navíc chystá kvést, je dokonce možné, že bude mít malé plody,“ řekla Milena Růžičková z Prostějova, jedna z organizátorek akce, kterou už popáté pořádají pěstitelé bonsají z Prostějova a Konice.

Kromě bonsají si lidé mohli prohlédnout a zakoupit speciální květináče na miniatury stromů přímo z dílny Ladislava Antla z Konice. „Usazení bonsaje je velice důležité. Každý druh potřebuje jiný tvar a hloubku misky nebo květináče. Také na něm záleží, jak se stromu bude dařit,“ vysvětlil Antl, který má své bonsaje zatím v kelímkách. „Je to jako s tím pořekadlem o kovářově kobyle. Ale chystám se je co nejdříve přesadit,“ slíbil pěstitel.

Bonsaj je staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Původ pěstování a tvarování bonsaje pochází ze starověké Číny. „Pěstování bonsaje je v podstatě umění. Je potřeba věnovat jim čas, lásku a péči. Pravidelně je hnojit, přesazovat a tvarovat. Výsledek ale stojí za to,“ poznamenala Růžičková.