Město Prostějov zaslalo podnět krajskému úřadu, který na pohotovost vypsal dvě veřejné zakázky. Ani do jedné se však žádní lékaři nepřihlásili.

„Oslovena byla také Oblastní stomatologická komora v Prostějově s žádostí o informování jejích členů. Lékařskou pohotovost se však zajistit nepodařilo,“ řekla náměstkyně Alena Rašková.

Pohotovost by zajišťovala lékařskou péči o víkendech a svátcích, zubní pohotovost v průběhu týdne v Prostějově provádí soukromý provozovatel. Podle krajské mluvčí Evy Knajblové kraj v současnosti neuvažuje, že by zakázku vypsal potřetí.

Proč zubaři nemají zájem?

Zájem lékařů není podle náměstkyně možné nijak ovlivnit. To potvrzuje i Eva Knajblová.

„Podmínky zakázky, byly nastaveny tak, aby byly pro lékaře dostatečně lákavé. Je ale nutné si uvědomit, že zajištění pohotovostní služby je výkon činnosti navíc nad rámec pracovní doby. Málo lékařů je proto ochotno pracovat ve svém osobním volnu,“ uvedla mluvčí.

Pacienti by ale zubní pohotovost přímo v Prostějově spíše uvítali.

„Určitě by byla potřebná ne každý má možnost jezdit do Olomouce, popsala své zkušenosti Hana Burešová z Prostějova. Problémy by mohli mít hlavně senioři.

„Například pro starší lidi z odlehlejších částí regionu nebo maminky s malými dětmi, není současný stav ideální,“ rozvedla Burešová.

Podle prostějovské zubařky Magdaleny Uhrínové – Smolejové by pohotovost ulehčila i pacientům, kteří nemají svého stálého zubního lékaře.

„I dnes se najde spousta lidí, kteří svého zubního lékaře nemají a jsou odkázáni na časovou kapacitu ostatních lékařů. Těch je obecně málo a čekací lhůty bývají dlouhé. Pro tento typ lidí by pohotovost určitě měla smysl,“ vysvětlila lékařka.

Pohotovost by mohla ulevit lékařům i o svátcích.

„Jsem flexibilní a své pacienty si zvládnu obstarat sama. Velmi málo se stává, že by některý musel na olomouckou pohotovost. Ale třeba o Vánocích to může být složitější. Poslední Vánoce byly na pohotovosti dlouhé fronty,“ dodala Smolejová.

Obyvatelé Prostějova a okolí tak budou muset s bolavými zuby jezdit o víkendech a svátcích dále do Olomouce.

V severních okresech Olomouckého kraje přitom služba dostupná je.

„Funguje to díky Oblastní stomatologické komoře, která do pohotovostních služeb zapojuje prakticky všechny zubní lékaře z dané oblasti,“ vysvětlila Knajblová. Pohotovostní zubařskou službu drží na severu kraje v Šumperku a Jeseníku.

Obdobně jako Prostějov je na tom i sousední Přerovsko, které je také odkázáno na olomouckou fakultku.

Autor: Tomáš Kiss

ZUBNÍ POHOTOVOST V KRAJI A OKOLÍ

VÍKENDY, SVÁTKY

FN Olomouce 7.00-7.00 hodin (24 hodin)

Šumperk 8.00-12.00 hodin

Jeseník 8.00-12.00 hodin

Vyškov 8.00-13.00 hodin

Blansko 8.00-13.00 hodin