Pomalu přicházející bouřka, která se nad Prostějovskem táhla od odpoledních hodin, k večeru ukázala svou sílu. Přinesla krupobití, výpadky proudu i evakuaci obyvatel.

Počasí potrápilo i děti z tábora v Bohuslavicích-Krakovci. Voda se tam plavila velkou rychlostí a dle slov vedoucích to byl boj o život dětí.

„Hasiči primárně provedli záchranu dětí pomocí techniky z nejvíce postižených míst, následně ve spolupráci se starosty obcí zajistili náhradní ubytování na obecním úřadu s poskytnutím tepelného komfortu, stravy a pitného režimu. Hasičský evakuační autobus poté šedesát dětí plus pět vedoucích převezl zpět domů do Šternberka,“ upřesnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Přes 70 poničených hrobů

Situace nebyla o nic lepší ani v Prostějově. Na místním hřbitově se zřítily dva vzrostlé buky a poničily přes sedmdesát hrobů.

„Zatím je to jen odhad. Specializovaná firma musí přijet stromy odklidit, ale hřbitov by měl být již veřejnosti přístupný. Jen místo dopadu stromů bude zajištěno, takže návštěvníci hřbitova se nedostanou do všech míst,“ uvedl v úterý Lubomír Moučka, správce hřbitova.

Jedna z nejhorších situací nastala na Konicku. Voda z místního potoka lidem vyplavila sklepy a poničila místní komunikaci.

„V pondělí to vyvrcholilo kolem půl šesté odpoledne, kdy vydatné srážky v souvislosti s dlouhodobě nečištěným korytem potoku zvedly jeho hladinu a voda se vylila do města,“ uvedl starosta Konice Michal Obrusník.

Nejhorší to bylo u rondelu

Voda se vyplavila na komunikaci a postupovala až k rodinným domům u kruhového objezdu, který vede na Jesenec.

„Po páté hodině to začalo. Naštěstí bydlíme nad potokem a nedotklo se nás to. Ve tři hodiny jsme byli venku a nebyla tu ani kapka. Viděli jsme, jak voda stoupá velkou rychlostí a valí se do města,“ prozradila Deníku Eva Kvapilová, obyvatelka Konice.

Manželé Kvapilovi pak s hrůzou sledovali, co se děje.

„Nejhorší je to pro lidi, kteří bydlí u kruhového objezdu. Vylilo se to tady už vloni, teď se situace opakovala,“ svěřili se.

Lidé měli zatopené garáže i dvory.

„Museli jsme pozvat bagr, aby to všechno vyčistil. Náklady budou vysoké. Hradit to bude samozřejmě město,“ vysvětlil konický starosta.

Následně se domluvil se zástupci Lesů České republiky, že začne čištění koryta místního potoka a retenčních nádrží. Do budoucna by se tedy situace neměla opakovat.

Další škody

Další škody vznikly i v okolí Konice. V Březsku přetekl rybník, k pádu stromů došlo podél vodního toku směrující na Křemenec a v obci Ladín byly zatopeny rodinné domy. Voda se do vesnice vylila z okolních polí.