Malá vesnička nedaleko Němčic nad Hanou má se soutěží zkušenosti. V loňském roce získaly Vrchoslavice bílou stuhu, v roce 2019 pak stuhu modrou.

Velká sláva a současně i zábava, provázely otevření opravené sokolovny ve Vrchoslavicích. Foto: Jakub Burý, se svolením
VIDEO: Bílá tílka a modré trenky pokřtily opravenou sokolovnu. Podívejte se

"Přihlásili jsme se potřetí, ale letos jsme to pojali úplně jinak. Letos jsme se rozhodli, že odprezentujeme spolupráci s okolními subjekty. Komisi jsme ukázali budoucí výrobnu lahůdek v bývalém motorestu, pokračovali do Kubíčkovy zahrady, navštívili jsme místního zahradníka Ivana, Agrispol a farskou zahradu," komentoval starosta obce Dušan Svozílek.

Na zahradě nechyběli farář a Kelyšová

"My jsme vždycky ty naše nápady odprezentovali nejdříve na plese a pak jsme s tím šli do Vesnice roku. Letos jsme to udělali naopak. Udělali jsme prohlídku ve stylu Slunce, seno a Vrchoslavice," doplnil Svozílek.

Jedním z členů hodnotící komise byl i Milan Kiebel, starosta Čech pod Kosířem, tedy vesnice, která loni získala vítěznou Zlatou stuhu za Olomoucký kraj.

Čechy pod Kosířem jsou vyhledávanou turistickou destinací díky zámku, muzeím nebo kostelu.
Čechy pod Kosířem jsou vesnicí roku. Bronzové jsou Slatinky a bílé Vrchoslavice

"Být členem komise je mnohem lepší, než být soutěžící obcí. Hlavně u toho nejsou nervy," usmíval se Kiebel a pokračoval: "Ve Vrchoslavicích se mi moc líbí. Na to jak jsou malou obcí, mají spoustu aktivit. Připadne mi, že snad každý občan je zapojen v nějakém spolku."

Loňský vítěz ocenil originalitu

"Dobrý nápad, prohlídka byla téměř věrnou kopií filmu Zdeňka Trošky. Bylo to zajímavé zpestření. Přijde mi to tak, že se zde lidé baví a nedělají to z donucení, je to takové bezprostřední," usmíval se Kiebel.

Podívejte se, jak vítali komisi na farské zahradě:

Zdroj: Zdeněk Vysloužil

Nesmrtelné téma v podobě slunce, seno se na jihu bude připomínat i nadále. "Koncem srpna organizujeme akci Němčicko se baví a tématem bude Slunce, seno a Vrchoslavice. Stejně tak se mohou těšit i návštěvníci obecního plesu v lednu příštího roku.

Babi si v posteli užívala, nechybělo ani hovno

Role populární babi se s chutí zhostila Pavla Šrámková. "Paní Šrámková je tělem i duší sokolka, v úterý slaví třiaosmdesát let. Její energii a životní elán jí všichni můžeme jen závidět," dodala místostarostka Adéla Palíšková.

Slunce, seno, Vrchoslavice. Na jihu Prostějovska přivítali hodnotící komisi Vesnice roku 2024 ve stylu nesmrtelné komedie režiséra Zdeňka Trošky. 27.5. 2024Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Prostějovsko reprezentuje i Bousín

Do soutěže Vesnice roku 2024, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj se přihlásilo v celé republice 196 obcí. V rámci Olomouckého kraje jich je sedm. Z Prostějovska se ucházejí o stuhy Vrchoslavice a Bousín, z Přerovska jsou v soutěži Lazníky a Radvanice, z Olomoucka jediné Haňovice a Šumpersko reprezentují Loučná nad Desnou a Rohle.

Letos se koná 28. ročník je spjat s celou řadou změn a inovací. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení. Dále se bojuje v krajských kolech o zlatou, bílou, modrou, zelenou a oranžovou stuhu.