Přestože proti stavbám bojují stovky lidí z širokého okolí, přišli na schůzku jen dva ze sedmi pozvaných zástupců dotčených obcí. „Byl jsem tam pouze já a starosta Brodku u Konice Radomír Novák,“ sdělil starosta Šubířova Jindřich Ritter.

Na jednání přitom Tomáš Němec, vedoucí konického odboru výstavby, přizval i vedení obcí Konice, Dzbele, Úsobrna, Jaroměřic a Horního Štěpánova.

Starosta Ritter větrníky na Drahanské vrchovině nechce stejně jako jeho brodecký kolega Novák. Oba mají podporu místních. Skřípov přesto na výstavbě trvá.

„Zastupitelé záměr výstavby schválili. Žádné odstoupení od tohoto plánu neprojednávali,“ sdělil skřípovský starosta Miroslav Kadlec. Od energetických zařízení si slibuje miliony korun do chudé obecní pokladny.

Středeční projednání změny územního plánu bylo určené jen pro dotčené úřady a správy. Časem se uskuteční schůzka, na kterou odbor výstavby přizve i veřejnost.

„Zúčastníme se jí. Větrné elektrárny totiž na Drahanskou vrchovinu nepatří,“ vzkazuje Radovan Boudný z občanského sdružení Brodek u Konice – právem za zachování krajiny a přírody, jež má šedesát členů.

Co na větrníky říkají weboví diskutéři?

Co na zhruba deset stopadesátime­trových kolosů čnících v okolí Skřípova říkají diskutéři na webu prostějovského deníku?

Třeba diskutér pod zkratkou xy se ptá jak může starosta Kadlec chtít zničit nádhernou krajinu kolem Skřípova, kde navíc před nedávnem nechal vybudovat rybníčky a vysázet stromy. „Jistě, peněz je vždy málo a na zapadlé horské vesnici to bude vždy, ale za jakou cenu je chce získat?“

Diskutér ab upozorňuje, že změna územního plánu obce Skřípov nemá přinést pouze devět z původních dvanácti větrných věží. „Ve změně územního plánu se snaží starosta prosadit také fotovoltaické jednotky. Neškodí, když je vybudovaný na skládkách a v opuštěných průmyslových pozemcích nebo na střechách. Je to ale bezohlednost k přírodě, když se nacpe do oblasti biokoridorů, biocenter, na hranici přírodních parků a vedle chráněných území, jakým je Skřípovský mokřád,“ napsal.

Naopak Jirka z Prostějova na větrnících nevidí nic špatného. „Když budete například projíždět Rakouskem, uvidíte elektrárny mnohem častěji. Navíc z nich nejde žádný hnusný kouř,“ nechal se slyšet.

SOUVISEJÍCÍ:

Konice zažije bitvu o skřípovské větrníky

Skřípov: hádky kvůli větrníkům se vyostřují