„Myslím, že je nefér, když musí i nejmenší děti platit. Určitě alespoň do stáří jednoho let bych je od poplatku osvobodila," vyjádřila se třeba Jana Čechová.

Ta vysvětlila, že problém vidí hlavně v časovém vytížení čerstvých maminek. „Hned jak se narodí dítě, musí rodiče kvůli odpadu začít řešit věc s úřadem. Do měsíce pokud vím. A dítě hned platí. Přitom maminky toho i tak mají dost, odpuštěním poplatku malým dětem by nemusely tolik času ztrácet na úřadech," vysvětlila svůj názor žena.

Úlevy pro některé věkové skupiny navrhovala na posledním jednání zastupitelstva také opozice. TOP 09 chtěla prosadit odvoz odpadů zdarma pro studenty, ODS úplné zrušení poplatku.

Ani jeden z návrhů však neuspěl. Po úterním zasedání rady města potvrdila primátorka města Alena Rašková, že radní budou prosazovat zachování stávající výše částek a bez nových slev.

„Vyhlášku chceme prosadit tak jak je," řekla primátorka. Už dříve její náměstek Jiří Pospíšil připomněl, že částka při rozpočítání na dny není vysoká. „Dělá to asi korunu šedesát na den, nejedná se tedy o sumu, která by někoho zlikvidovala," řekl s tím, že množství odpadu roste a tím i náklady na jeho zpracování.

„Je to daň z hlavy"

Například opozičního Tomáše Blumensteina ale nepřesvědčil. Na zastupitelstvu prohlásil, že město má hospodařit tak, aby vůbec poplatek za odpad do rozpočtu nepotřebovalo. A i nyní doufá ve změnu vyhlášky o odvozu odpadu.

„Navrhujeme plošné zrušení, jedná se totiž o daň z hlavy. Je to způsob, jak snížit míru finančního zatížení pro lidi," uvedl. Potvrdil pak, že na pondělním zasedání zastupitelstva bude zrušení poplatku za odvoz odpadu znovu prosazovat.

Nyní obyvatelé města platí za odpad 600 korun ročně. Osvobozeni jsou třeba lidé ve výkonu trestu, azylovém domě či obyvatelé domovů pro seniory. A především pak lidé nad 65 let, kteří mají slevu sto osm korun.

Výše poplatků či splatnost je upravena vyhláškou, jejíž znění však naposledy zastupitelé v žádné podobě neschválili. Chaos však podle magistrátu nehrozí.

„Máme stanovisko Ministerstva vnitra ČR, že by zůstala v platnosti stávající zastupitelstvem schválená vyhláška," řekla mluvčí radnice Jana Gáborová. Pokud by se tak zastupitelé na vyhlášce nedomluvili, nadále by platila ta z konce roku 2015.