Už posedmé o tom přesvědčili právě Nezamyslice, které si v pátek prožily zimní olympiádu. A ne ledajakou.

Místo dlouhé řady disciplín byly na řadě tři, soutěžící byly zásadně z nezimních zemí.

A účast? Možná pro diváky i "policistu" zajišťující, aby nikdo nepronesl nic závadného skrze důmyslné bezpečnostní rámy.O zimu, to se olympionici bát nemuseli. Jak moderátor poznamenal, ráno to ještě vypadalo bledě.

Start největší sportovní události v městyse však už byl osvícený jemně zimním sluncem zásobícím závodníky v kombinézách a šálách paprsky.

Ještě než byl však zahájen, slavnostní průvod představil závodníky. Turecko, Japonsko, Svatý Tomáš a Princův ostrov, dorazili z dalekých končin.

"Ten poslední je z Krymu, ale nebojte, taky je to Ukrajinec," byl uvítán poslední závodník na venkovním basketbalovém hřišti, toho času čestném místě olympioniků.

Biatlon: žádný sníh a žádná střelba

Po vystoupení řádně zachumlaných mažoretek se však šlo na to. Na značky, připravit a start! První disciplína, biatlon, začala.

A povýšila tento sport na jinou úroveň: lyže přivázané páskou na koberec, místo hůlek i tyč od záclony.

Žádný sníh a také žádná střelba, tedy kromě té z vodních pistolí od diváků. A na závěr sjezd.

"Jeden pád a bylo vymalováno. Byli jsme připravení na Ukrajince, minule vyhráli vše," řekl po závodu Robert Cypria, hrdý to zástupce Skotska.

V závodě patří ke stálicím. "Celá rodina se účastní, to je jasné. Pro nás je to pátý ročník," řekl s tím, že se jde osvěžit a připravit na další disciplínu: skoky na lyžích.

Mount Nezamysl je výzva

Na nezamyslické olympiádě nemohl chybět ani starosta Vlastimil Michlíček. A to rovnou v roli vlajkonoše ne jedné, ale všech výprav a celé olympiády.

"Zemí je tu kolem dvacítky, hlavně typicky zimní. Třeba Burkina Faso a Somálsko, jen Japonci přijeli poprvé," uvedl.

Představitel olympiády však byl nepochybně v průběhu klání i překvapený. Ač by se to u něj zdálo nepředstavitelné, jedna z disciplín byla pro něj neznámou.

"Nevím naprosto, co čekat od skoků na lyžích," poznamenal při pohledu na Mount Nezamysl, stále rostoucí vrchol uprostřed placaté Hané.