Podobné ohlasy jsou i z ostatních přírodních koupališť v kraji. Lidé oceňují hlavně vodu bez chemie.

„Byla jsem mile překvapená, jak je celý areál hezky opravený. Voda sice není průhledná jako na klasickém koupališti, ale i tak byla čistá a měla ideální teplotu, skvěle jsme si zaplavali. Příjemné je i venkovní posezení před občerstvením,“ zhodnotila svou první návštěvu otaslavického koupaliště Elen Novotná.

Vysoká návštěvnost za několik horkých dní provozu překvapila i starostu obce. Lidé si k nim našli cestu rychle, většina z nich dokonce z daleka.

„Ve všední dny, ale hlavně o víkendech je návštěvnost úžasná. Jsme velmi spokojení. Lidé ještě možná měli v paměti, že tady koupaliště kdysi bylo a tak se rychle vrátili,“ pousmál se starosta Marek Hýbl.

„Dejme tomu jedna třetina je místních, dvě třetiny dojíždí a to třeba až z Vyškova. Lidé se vrací, což nás těší. Dělali jsme to pro spokojenost spoluobčanů a oni jsou opravdu nadšení,“ poznamenal ještě.

Většina návštěvníků přespolních

To, že u vody odpočívá víc přespolních než místních, pozorují i v Pasece na Šternbersku. Tamní přírodní koupaliště je otevřené třetím rokem.

„Návštěvnost je pěkná, v týdnu okolo čtyř set lidí, o víkendu jich může být okolo pěti stovek. Jsme spokojení,“ sdělil pasecký starosta Jiří Blažek a doplnil, že problémy s vodou zatím nemají.

Když by se měl opět rozmýšlet nad tím, jestli stavbě koupaliště dát zelenou, rozhodl by se dnes stejně jako před lety.

„Loni byla špatná sezona a přesto neprodělali jsme. Koupaliště, kde jsou klasické filtry, jsou energeticky daleko náročnější. Neměnil bych. Každou sezonou máme nové zkušenosti a stále se zdokonalujeme. Jen mne mrzí, že chodí málo Pasečáků, většina návštěvníků je cizích. Stavěli jsme to především pro ně, přitom přespolní návštěvnost drží,“ pokrčil rameny Jiří Blažek.

Už pátým rokem se lidé mohou ve vodě bez chemie osvěžit i v Litovli na Olomoucku a aktuálně tamní areál praská ve švech.

„Poslední dny máme návštěvnost okolo tisícovky lidí za den. Naposledy jich tolik chodilo před dvěma lety, kdy za týden přišlo asi osm tisíc lidí. Voda je zatím dobrá, víc ji čistíme, ale přesto chceme v pondělí 6. srpna udělat sanitární den, ať si trochu odpočine,“ reagoval ředitel litovelských technických služeb Karel Zmund.

Projekt tří obcí, na etapy

I proto, že je mezi lidmi o přírodní koupaliště zájem a vyhledávají ho především rodiny s malými dětmi, chtějí ho vybudovat také ve Velké Bystřici na Olomoucku.

Jde o společný projekt tří obcí, kdy se na koupaliště těší ještě Hlubočky a taky blízké Mrsklesy.

Zatím je ale přírodní biotop jen na papíře.

„Koupací biotop chystáme v lokalitě za Burkem, kde si možná pamětníci ještě vybaví, že stávalo učiliště Podniku Mora Moravia, který tam už ale asi dobrých dvacet let není. Místo je ovšem výborně dostupné ze vše tří obcí a okolo vede cyklostezka. Je to perfektní lokalita,“ uvedl velkobystřický místostarosta Ivo Slavotínek.

Studie koupaliště je už hotová, obce aktuálně zahájili jednání s vlastníky pozemků o výkupu.

„Pokud by se to stoprocentně nepovedlo, máme i záložní variantu. Plánovaný areál bychom stavěli na etapy, hlavní by bylo koupání, ale zatím bez většího zázemí. To by se dostavělo postupně,“ vysvětlil Ivo Slavotínek.

Orientační rozpočet se pohybuje mezi dvaceti až třiceti miliony korun.

„Vysoutěžená cena však částku může ještě výrazně snížit. Všechny obce se na projekt složíme ze svých rozpočtových zdrojů. Navíc půjde o systém čištění přes kořenovou čističku, takže počítáme s tím, že provoz pak do budoucna nebude tak nákladný,“ doplnil místostarosta s tím, že v ideálním případě, pokud by vše šlo podle plánu, by přírodní koupaliště mohlo stát do čtyř let.