„Člověk by nevěřil, co dokáží někteří lidé do přírody vyhodit. Ještě chápu, když někdo například vyhodí ohryzek od jablka, protože se v přírodě zrecykluje, ale zbytek do přírody opravdu nepatří," míní Martin Špaček z Prostějova.

Na odpadky povalující se v trávě mohou rodiny s dětmi, cyklisté i turisté narazit na několika místech.

„Naše společnost má na starosti část biokoridoru, který vede od Kostelecké po Tichou a od Vrahovické po Olomouckou ulici," upřesnila Petra Orálková za prostějovské ochránce přírody.

„Nedávno jsme tu dělali pořádek v rámci celosvětové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko a stejně už nám před pár dny nahlásili černou skládku na Tiché. Ale ta už je naštěstí pryč," řekla Petra Obálková z Ekocentra Iris.

Oblast kolem Hloučely je podle jejích slov rozdělena na několik celků, o které se starají jednotliví správci – vodohospodáři, městské lesy a další včetně ochránců přírody.

Pod dálniční most se svinčík stále vrací

„S odpadky je opravdu velký problém. Často je uklízíme pod dálničním mostem, ale hromadí se tam pořád znovu. Máme stanovený harmonogram prací, podle kterého postupujeme. Dvakrát do roka jde o velký jarní a podzimní úklid, kromě toho jsou jiné menší akce, ale odpadky se stejně zase objeví," řekla Petra Orálková.

Soukromí s podestýlkou

Podél toku meandrující říčky může jít člověk po horních, ale také spodních cestičkách blíže k vodě. Ty zdánlivě zaručují určité soukromí, ale právě tady je většinou odpadků nejvíc.

„Myslím si, že to bývá práce některých bezdomovců," řekl Martin Grepl, ředitel společnosti .A.S.A. TS Prostějov.

„Pravda je, že vždycky záleží na lidech. Někdo sem přijde a je šťastný, že je v lese, který je tak blízko města. Užije si výlet a jde domů. A nenapadlo by ho nějaké odpadky odhodit, protože je rád, že je kolem čisto. Ale pak samozřejmě existuje jiná skupina lidí, která si toho neváží. Překvapivě se doma chovají hůř než v zahraničí, kde by si nedovolili hodit obal od čokolády mimo odpadkový koš," dodal.

Úklid lesoparku Hloučela nemá podle něj jasně stanovený harmonogram, ale na starosti jej má kromě společnosti .A.S.A. TS Prostějov také Odbor správy a údržby majetku města prostějovské radnice. Ten často po poradě a upozornění občanů nabídne krátkodobou práci nezaměstnaným lidem z úřadu práce, kteří kolem Hloučely odpadky uklidí. 

Autorka: Marcela Žůrková