„Zapečetěné kasičky se odešlou do Prahy, kde v bance peníze spočítají. Od vybraných peněz se odečtou náklady a polovinu z čistého výtěžku dostaneme zpátky. Loni to bylo něco přes jedenáct tisíc korun,“ vysvětlila Alena Hejčová z prostějovské pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Náklady na sbírku představuje především cena za pastelky a trička pro dobrovolníky. Ti totiž pracují zadarmo.

„A tak nám ani ta trička nedávejte, když to stojí peníze,“ prohlásila dobrovolnice Míša Švecová.

„Musíme vám dát alespoň něco na památku,“ ohradila se Hejčová. „Tak my v nich budeme spávat,“ dohodly se hned dobrovolnice.

  Nakonec se po městě prodalo přes sedm set pastelek. Nejúspěšnější dvojicí byli Lukáš Navrátil a Zdeněk Piták, kterým se podařilo přidělenou stovku prodat za dvě a půl hodiny.

„Na základních školách máme ještě sedm dvojic, které pastelky prodávají mezi svými spolužáky. Od nich dostaneme kasičky až později,“ uvedla ve středu odpoledne Hejčová.

To, že polovina výtěžku zůstává v Praze neznamená, že by se do Prostějova nevrátil.

„Zrovna letos jsem dostali nové pomůcky pro nevidomé a mohli jsme díky tomu otevřít půjčovnu,“ pochlubila se Vendula Havrdová, která má právě půjčování pomůcek na starosti.

Mluvící teploměr

Některé z nich hned předvedla. Kromě mluvících teploměrů, váhy, nebo přístroje k měření tlaku vytáhla ze skříně i pomůcku, které důvěrně přezdívá šerlok, možná podle slavného detektiva.

„Je tady v pytlíčku několik čipů. Jeden si vyberete, namíříte na něj snímač a můžete namluvit informaci. Tu pak snímač dokáže znovu přečíst. Tak vám řekne, že třeba tenhle balíček v mražáku je mleté maso, které jste tam dali před čtrnácti dny,“ popsala jednu z úžasných elektronických pomůcek Havrdová.

Pomoc dobrovolníků

Z peněz za sbírku poslalo pražské centrum Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých právě dražší pomůcky jako kamerové lupy či notebooky s hlasovým výstupem nebo speciální grafikou pro slabozraké. Například zmiňovaný šerlok stojí téměř deset tisíc korun.

„Klienti si tak mohou vyzkoušet pomůcku zda jim vyhovuje, než si ji koupí. Nebo když se třeba studentovi rozbije notebook, může to pro něj být vážný problém. Tady si ho může půjčit, než nechá svůj opravit,“ vysvětlila smysl půjčovny její správkyně.

Zrakově postižených klientů má pobočka asi třicet. O ně se stará desítka dobrovolníků. Bylo by jich však potřeba víc. Pak by organizace mohla kvalitněji pomáhat většímu počtu lidí.