"Stanice jsou navrženy tak, jak by podle našeho názoru měly Prostějovanům vyhovovat. Základní strukturu jsme konzultovali se zástupci města," uvedl Lukáš Větříšek, který má projekt sdílených kol v Prostějově na starosti.

Vedle růžové barvy zaujmou kola i svými jmény. "Pojmenována jsou všechna kola. Buď po významných městských rodácích nebo památkách," doplnil Větříšek.

K dispozici je celkem 140 kol

"Mají několikastupňové zabezpečení proti krádeži," vysvětlil provozní ředitel a pokračoval: "Půjčování kol funguje přes mobilní aplikaci. Rozhodli jsme se, že prvních třicet minut bude zdarma. Další půlhodina přijde uživatele na 24 korun."

Smlouva na dva roky

Provoz bikesharingu dodavatelské společnosti Rekola byl v Prostějově zahájen 1. března 2023. Smlouva s městem byla uzavřena na dobu určitou v trvání dvou let. Tedy do konce roku 2024.

V Prostějově funguje provoz sdílených kol od roku 2019. Dodavatelem byla do loňska olomoucká společnost Nextbike. Její modrostříbrná kola se po městě pohybují nadále. Nextbike provozuje bikesharing na vlastní náklady.