Červený domek v Bezručově ulici v Kostelci na Hané zažil houfy návštěvníků, nyní je ale ve fázi, kdy je veřejnosti nepřístupný. Domek, který vlastní Olomoucký kraj a je ve správě Muzea Prostějovska, chátrá. Petr Bezruč totiž není podle některých dostatečně atraktivní a nepřitáhnul by tolik návštěvníků jako třeba Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem nebo Bouzov a Helfštýn.

Snahy o záchranu
close Objekty Památníku Petra Bezruče v Kostelci - listopad 2013 zoom_in

Jsou ale lidé z Kostelce, kteří chtějí památku Petra Bezruče uchovat a prostory domku a jeho přilehlé zahrady opravit, opět zpřístupnit a zanést do Kostelce kulturní vyžití.

„Bydlím zde a záleží mi na tom, jak to tady v Kostelci vypadá, tak jsem začal kolem Bezručova domku shánět a komunikovat v roce 2009 s Olomouckým krajem a prostějovským muzeem, kdy tato jednání trvala asi rok," říká Kostelecký patriot a bývalý podnikatel Jiří Kastner, který obnovil své dřívější aktivity.

Důležité WC

Svým pátráním Jiří Kastner přišel na to, že domek dostal v roce 1977 stavební povolení k opravám. Domek se ale nikdy nezkolaudoval, a tak toto povolení dodnes trvá. Jednou z překážek, proč se památník nemůže uvést do provozu je zatím nefunkční sociální zařízení. S novou kanalizací ale není problém sociálky znovu uvést do chodu.

„Dokud zde nebudou záchody, otevřít se to nedá. Nechal jsem si tedy vytvořit jednoduchou stavební dokumentaci na novou úpravu sociálek s krátkou technickou zprávou. Krajská hygienická stanice uznala návrh sociálek za vyhovující," popsal Jiří Kastner. close Objekty Památníku Petra Bezruče v Kostelci - listopad 2013 zoom_in

Kraj vs. muzeum vs. město

Olomoucký kraj se vyjádřil v roce 2009.

„Dále již nic nebrání v dokončení stavby a navrhujeme zahájení rekonstrukce předmětné budovy. V případě, že nebudou zahájeny rekonstrukční práce, hrozí v souladu se stavebním zákonem konec platnosti stavebního povolení vydaného v roce 1977," píše se v rozhodnutí kraje z 15. března roku 2009.

Město mělo poté svolat schůzi se zástupci muzea ohledně rekonstrukce domků. K té ale nedošlo.

„Ředitel muzea Miroslav Chytil se mnou jednat nechtěl a okomentoval to tak, že iniciativu musí vytvářet město. Ale město iniciativu nevytvářelo. Bylo to v době, kdy jsem ještě podnikal a měl jsem práci s firmou," vysvětlil, proč se s domy nic nedělo Jiří Kastner, a dodal, že firmu loni prodal a obnovil kostelecké iniciativy.

V červnu letošního roku se na požádání Jiřího Kastnera k domkům Petra Bezruče vyjádřilo jak muzeum, tak kraj. Muzeum Prostějovska s dalším využitím červeného a bílého domku Petra Bezruče nepočítá. Olomoucký kraj by nemovitosti rád převedl do vlastnictví Kostelce.

Jednání s městem

Dalším problémem je i jednání rady města.

Počátkem září kostelečtí radní projednávali dopis z června, kde se vyjádřil kraj a na této radě bylo také odsouhlaseno, že by mělo dojít k jednání mezi obcí a krajem o převodu a rekonstrukci domku i s místními složkami a zájemci o jeho využití.

A co se projednalo na další radě?

„Další jednání týkající se domku od září nebylo, a já jsem teď vše začal iniciovat. Seznámil jsem se náhodou s hercem olomouckého divadla a šéfem občanského sdružení Pro Radost Jiřím Nebenführem, který přislíbil, že nám pomůže," sdělil Kastner, že Jiří Nebenführ právě dokončuje projekt, který společně předloží na pondělním městském zastupitelstvu.

Plány do budoucna close Objekty Památníku Petra Bezruče v Kostelci - listopad 2013 zoom_in

„Máme záměr takový, že bychom v červeném domku zřídili expozici Petra Bezruče, při tom by nám expozici zapůjčilo Muzeum Prostějovska. V bílém domku, kde je krásný prostor by potom podle našich plánů mohla být galerie a místo pro pořádání kulturních akcí (přednášky, poetické večery apod.)," představil záměry vedoucí Pro Radost Jiří Nebenführ, jehož sdružení do obcí a měst během své roční existence prosazuje kulturu, které je v Kostelci nedostatek.

Jiří Kastner je přesvědčený, že město projekt do programu jednání zastupitelstva nezahrne, ale je pevně rozhodnutý radní se vším seznámit.

„Seděl jsem se starostou Ladislavem Hynkem. Ten říká, že s těmi milióny jsou starosti. Ale kdepak milióny. Mám zkušenosti. Zde naproti jsem opravil dům a vím, že tady půjdou finance jen na materiál, a to bude do stovek tisíc," řekl Jiří Kastner a upozornil, že doufá, že to město do konce roku převezme a pronajme občanskému sdružení.

„Měli jsme minulý týden informativní schůzku s Jindřichem Garčicem na odboru památkové péče Olomouckého kraje. Jestli město nabude tento majetek, o tom musí rozhodnout zastupitelstvo. Nejdříve se musí vytvořit různé analýzy a podklady k opravám," řekl místostarosta Kostelce František Horák, který upozornil, že zatím nemůže o domech jednat, protože nejsou v majetku města.

Danajský dar?

Zástupci města na schůzce jednali s Jindřichem Garčicem o možnostech využití domků.

„Když jsme získali do majetku Muzeum Prostějovska, získali jsme, obrazně řečeno, i tento Danajský dar. Chceme s městem spolupracovat a dohodnout se o využití červeného a bílého domku. Další schůzku máme naplánovanou po Novém roce, kdy do té doby by mělo město vymyslet různé možnosti, vypracuje seznam toho, co je potřeba opravit a udělat a inventarizaci," poodhalil informace z jednání Jindřich Garčic a upozornil, že pokud bude přetrvávat zájem občanského sdružení, začne uvažovat i o spolupráci s nimi.

Cíl sdružení Pro Radost

Snem všech příznivců Petra Bezruče a červeného domku je uvést zařízení do chodu na jaře příštího roku. První cíl sdružení Pro Radost je, aby město Kostelec na Hané převzalo dům do majetku města. Pak, aby město domky zdarma pronajalo sdružení, které je odhodláno shánět peníze na různé opravy.

„Byla by ostuda, kdyby město vyjádřilo nezájem o památku významného básníka. Přece, když se řekne Kostelec, vybaví se každému Petr Bezruč. Zastupitelstvo se nemůže k tomu postavit, že je to nezajímá," uzavřel Jiří Kastner.

„Kdybych byl ve vedení Kostelce na Hané, tak ani nedopustím, aby domy tak zchátraly a zpustly," prohlásil Josef Dolívka z Kostelce na Hané, který se s Bezručem osobně znal a byl v padesátých letech spoluzakladatelem jeho pamětní síně.

Petr Bezruč prožil poslední období svého života v Kostelci na Hané. Poprvé sem zavítal v roce 1895. O několik let později se zde léčil z těžké plicní choroby a od té doby se sem vracel již pravidelně. Žil v bývalé Mlýnské ulici v malém patrovém domku z červených cihel, který mu k užívání propůjčila ředitelka školy Františka Trnková. V domku podle dostupných pramenů Petr Bezruč vytvořil i sbírku básní Slezské písně. Po smrti básníka, v roce 1958, věnovala Františka Trnková domek, ve kterém žil, státu. V roce 1962 byl objekt přeměněn v Památník Petra Bezruče. V roce 1972 zemřela Františka Trnková a její domek byl připojen také k Památníku Petra Bezruče.