Více než deset let opuštěné prostory expozice básníka Petra Bezruče se nakonec rozhodl znovu otevřít, i když v jiné podobě.

Záměry vyvolaly řadu reakcí ze strany veřejnosti, včetně petice za zachování druhého, bílého Bezručova objektu, který plánuje hejtmanství zbořit.

Přípravné práce jdou přitom do finále, v únoru by měla padnout další překážka bránící oživení domku. "Projektová dokumentace by měla být dokončena do konce února 2018, realizaci pak předpokládáme do konce roku 2018," prozradila Jana Adamíková z kanceláře náměstka pro sport a kulturu Františka Jury.

Přitom více než deset let trvalo čekání, než se domku v majetku kraje někdo ujme. Někteří se dokonce báli o jeho zboření, když kraj loni odejmul objektu památkovou ochranu.

Jiní lidé se pak pozastavovali nad slovy tehdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila o tom, že byl význam básníka přeceňovaný.

"Jak to vůbec někdo může říct?" rozčiloval se tehdy Josef Dolívka, obyvatel Kostelce, který před šedesáti lety tehdejší pamětní síň zakládal. Novou by opět mělo mít na starosti Muzeum a galerie Prostějov ve spolupráci s Olomouckým krajem.

Jako muzeum a památník

"Červený domek by měl po rekonstrukci sloužit pro muzejní činnost a jako památník Petra Bezruče. Objekt domku počítá s bezbariérovým přístupem přízemí," prozradila Jana Adamíková, která uvedla, že zkrášlením projde i zahrada přilehlá k domku.

Po Petru Bezručovi, který na sklonku života v Kostelci bydlel zůstalo ve městě několik památek. Kromě obou domků to je socha v Tyršově ulici, také pojmenování další z ulic města. K domku, zatím stále dlouhodobě uzavřenému, pak odkazuje také cedule určená turistům.

Podpora od města

Jejich obnovený cíl by v budoucnu rád pomáhal spravovat i kostelecký starosta František Horák.

"Klidně se zapojíme do pořádání různých akcí domku a podpoříme jeho využívání. Třeba i propagací," uvedl nynější starosta města. Jeho představitelé pak nedávno udělali krok k tomu, aby se skutečně po únoru mohlo začít s rekonstrukcí.

"Kraj nás požádal s připojením na sítě, souhlasili jsme s tím," informoval starosta.

Pokud znovu Bezručův domek otevře široké veřejnosti své dveře, bude se jednat během tří let o druhou expozici prostějovského muzea po letech zpřístupněnou lidem. Dva roky zpátky se totiž obnovení dočkaly také výstavní prostory v zámku v Čechách pod Kosířem. Ty nyní spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci.