Dveře takzvaného „červeného domku“ v Kostelci na Hané, v němž strávil devatenáct let života básník Petr Bezruč, se neotevřou ani o letošních prázdninách. Zdejší expozice připomínající legendárního autora Slezských písní měla být přitom znovu zpřístupněna už vloni na podzim. V objektu stále pokračují stavební práce. Ty navíc zkomplikovaly červnové bouřky a přívalové deště.

„Zjistili jsme, že elektroinstalace, která je v domě, nevyhovuje normám. Situaci také zhoršil silný vítr, který vzal kus střechy. Rekonstrukce Bezručova domku se tím dost prodraží. Budeme muset požádat

Olomoucký kraj o další dotaci,“ informoval Václav Hruška, ředitel Muzea Prostějovska, které památník spravuje. Z první dotace bylo už pořízeno a nainstalováno elektronické i požární zabezpečení objektu. Peníze z kraje však minulý rok přišly s několikaměsíčním zpožděním. „Předpokládáme, že dům by mohl být otevřen na podzim,“ uvedl ředitel muzea.

V září, kdy uplyne sto čtyřicet let od narození známého básníka, si však lidé Bezručův dům zřejmě ještě neprohlédnou. Navíc se ani neplánují žádné oslavy či jen vzpomínková akce. A to i přesto, že šéf muzea Václav Hruška a starosta Kostelce Vladimír Procházka slíbili, že se na „něčem“ domluví.

Zavřený „červený domek“ není pro město dobrou vizitkou. „Je pravda, že musíme odmítat turisty i celé výpravy, které si ho chtějí prohlédnout. Bohužel není v našich silách s tím něco udělat,“ konstatoval kostelecký místostarosta Miroslav Rozehnal.