„Záležitost určitě není u ledu. V těchto dnech zkoumá poradní komise, kolik by nás mohla přijít oprava červeného a bílého domku. Podle toho se pak rozhodneme, zda domy od Olomouckého kraje převezmeme," nechal se slyšet místostarosta Kostelce na Hané František Horák.

V Kostelci se šíří názory, že jde o památku a kraj, který si ji vzal, by se o ni měl postarat a stejně tak názory, že by se měla památka vrátit do rukou města.

„Kolují tu oba názory. Ve městě to ale není jediná památka. Máme tu například ještě barokní sýpku, která chátrá. Lidé si ale stěžují také na chodníky a silnice, po kterých se kolikrát brodí v blátě. Takže je potřeba přihlédnout i k tomuto. Vše je samozřejmě otázka financí," podotkl František Horák s tím, že urguje stavební komisi, která by měla během příštího týdne přijít s informacemi, kolik by mohly stát veškeré opravy kulturní památky.

V případě, že by se velkou měrou podílel na opravách také kraj, je město Kostelec na Hané ochotné domky převzít do svých rukou.

„V případě, že by se kraj na opravách podílel z 80 či 90 procent, byli bychom ochotní památku převzít," dodal František Horák.