„První volný termín máme až 27. prosince a v pátek 18. prosince jsme kvůli velkému počtu zájemců rozšířili provozní dobu od 6.30 do 19 hodin. Ve středu 16. prosince probíhá testování celé odpoledne do 19 hodin, ve čtvrtek 17. prosince pak od 12.30 do 19 hodin,“ upřesnil mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci Adam Fritscher.

Zatímco dny před svátky jsou už plně obsazené, po Vánocích zájem rapidně klesá. „Na termíny od 28. prosince jsou v systému rezervací stovky volných míst,“ poznamenal.

Zdravotníci, kteří testování provádějí, zvládnou až 500 odběrů za den. Bezplatný antigenní test se může opakovat jednou za pět dní a na výsledek je potřeba počkat na místě zhruba půl hodiny. Odběrové místo najdou lidé v budově F v areálu nemocnice.

Rezervační systém faktulní nemocnice ZDE.

Pomůžou i mobilní týmy

Novinkou jsou i mobilní testovací týmy, které vyšle do hůře dostupných částí regionu Olomoucký kraj ve spolupráci s Fakultní nemocnicí a Hasičským záchranným sborem. Lidé se mohou nechat vyšetřit antigenními testy přímo v místě, kde žijí - první je na řadě ve středu 16. prosince Konicko, následovat budou v rychlém sledu Jesenicko a Litovelsko. Odlehlejší lokality vytipoval kraj.

V Přerově od čtvrtka

V přerovské nemocnici se dobrovolné testování antigenními testy rozběhne ve čtvrtek 17. prosince. Rezervační systém, jehož prostřednictvím se zájemci mohou objednávat, byl po počátečních problémech spuštěn.

„Testovat začínáme ve čtvrtek 17. prosince a lidé, kteří se předem objednají, mohou přijít v době od 13 do 16 hodin. Volné kapacity pro jednotlivé dny i provozní doba jsou uvedeny na webových stránkách,“ shrnul ředitel přerovské nemocnice Jiří Ševčík.

Zdravotníci už minulý týden prováděli antigenní testy na přítomnost nového typu koronaviru u 131 pedagogických pracovníků a testování bude probíhat až do konce tohoto týdne. Nemocnice i nadále odebírá vzorky pro vyšetření metodou PCR, a to jak u pacientů indikovaných praktickým lékařem či krajskou hygienou, tak u samoplátců.

Rezervační systém přerovské nemocnice ZDE

Rezervační systém hranické nemonice ZDE.

V Prostějově od pátku

V prostějovské a šternberské nemocnici začnou vyšetřovat zájemce antigenními testy v pátek 18. prosince.

„V Prostějově i ve Šternberku jsou zatím kapacity plné kvůli testování pedagogů, takže začínáme až v pátek. Lidé se mohou objednávat už nyní a volná místa podle aktuálního systému rezervací jsou. Zdravotníkům hodně usnadní práci, když lidé v rezervačním systému vyplní všechny potřebné údaje,“ konstatovala mluvčí nemocnice Lucie Drahošová. 

Rezervační systém prostějovské nemocnice ZDE. 

Testování u "svého" lékaře

Lidé se mohou kromě v nemocnicích a u mobilního týmu otestovat i u ambulancí zapojených do iniciativy Lékaři pomáhají Česku, v níž jsou zapojeni praktici, stomatologové a další ordinace. V Olomouckém kraji jich jsou více než tři desítky. Tady je SEZNAM.

Kdy bude výsledek a co s ním?

Antigenní testy na akutní infekci Covid-19 vyhodnocují vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu. Výhodou je především rychlost, výsledek je známý už za přibližně 20 minut.

Je-li výsledek pozitivní u lidí s příznaky, je považován za potvrzenou nákazu. Pokud je pozitivní u lidí bez příznaků, je nutné jej potvrdit ještě PCR testem. Antigenní testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.