„Udržujeme asi šestikilometrový okruh v Drahanech za hospodou, který vede kolem pramene Hané k vysílači,“ prozradil Břetislav Usnul, který stopu nechává udržovat vlastním sněžným skútrem.

Během pracovních dnů se stopa projíždí vždy ve čtrnáct hodin. „V sobotu a neděli také v deset a znovu pak ve dvě hodiny odpoledne,“ upřesnil Usnul.

Zmínil se přitom, že pokud se utiší vítr, budou stopy protaženy až do Bousína, Repech a Nových Sadů.

V pátekvšak počasí nepřálo. Ledový vichr bodal do tváří nejen Karla Pořízku za řídítky skútru, ale i dva osamocené běžkaře. Ti si však z nepřízně počasí těžkou hlavu nedělali.

„Vyjeli jsme z několik kilometrů vzdálené Studnice u Vyškova, je to pohoda,“ shodli se Zdeněk s Honzou. Podotkli, že na běžky vyráží pokaždé, když je dost sněhu. Karel Pořízka pak od skútru prohodil, že na rozdíl od pátku brázdilo den před tím pole u Drahan zhruba čtyřicet běžkařů.

Pro všechny, kteří dosud v Drahanech nebyli, má Břetislav Usnul pár dobrých rad. „Řidičům, kteří si přijedou zalyžovat, doporučuji, aby parkovali v Drahanech u kostela. Informace o tratích jim pak sdělí v blízké hospodě U Pepíčka,“ usmál se.

Bílou pohodu v Drahanech kazí sportovcům snad jen pohled na obrovitou větrnou elektrárnu. „Chtějí jich tu v okolí postavit snad dalších dvacet. Zajeďte se k té, co zde už je, podívat a uvidíte ceduli varující před odletujícími kusy ledu z lopatek. Co to bude za lyžování, až tady bude stát celý park větrníků?“ vrtí hlavou Karel Pořízka.