„Problém bezdomovectví se bohužel začíná zvětšovat. Množství lidí žijících na hranici je vysoké, na ulici žije celkem sto padesát lidí bez přístřeší," potvrdila náměstkyně primátora Alena Rašková.

„Bezdomovci na ulici začínají lidi obtěžovat. Stahují se do okolí supermarketů, kde popíjí levné krabicové víno, a řada lidí z nich má strach," uvedla náměstkyně primátora.

„Když jdu s rodinou po městě a na lavičkách nebo chodnících narážíme na bezdomovce, je mi to nepříjemné. Pokud jen tak posedávají, je to ještě ta lepší varianta. Nejhorší je, že mnoho z nich kolemjdoucí obtěžuje a škemrá po nich peníze na pití. To mi vadí hodně," řekl pětačtyřicetiletý Jaroslav z Prostějova.

SOUVISEJÍCÍ: Ležela na náměstí! Pomůžete ji a jí podobné dostat z centra ? Možnost tu je

Mezi bezdomovci je stále více mladých a dlužníků

Mezi bezdomovci přibývá mladých a těch, kteří se kvůli dluhům dostali do problémů a přišli o střechu nad hlavou.

„V průběhu let se mění složení naší klientely. Přibývá těch, kteří se na ulici dostanou kvůli exekuci, a také mladých lidí do třiceti let, což považuji za zvlášť alarmující. Je jich skoro třetina a je to trend zhruba posledních dvou let," nechal se slyšet Jan Kalla, ředitel Azylového centra sídlícího v Určické ulici.

Pomoc?

Lidem bez střechy nad hlavou nabízí pomoc Občanské sdružení sociální pomoci, které v Prostějově provozuje azylový dům, noclehárnu a domov pro osamělé rodiče s dětmi. Kromě toho nabízí nízkoprahové denní centrum a zajišťuje terénní programy pro lidi bez domova. Náklady na provoz celého centra spolknou ročně 7,7 milionů korun. Magistrát na jeho činnost vyčlenil 360 tisíc korun, nyní dostane dalších dvě stě tisíc.

„Zatímco v minulých letech byla činnost sdružení financována prostřednictvím dotací ze strany státu a jím vyhlašovaných grantů, v letošním roce je pokrytí rozpočtu velmi obtížné. Přístup centrálních úřadů je těžko pochopitelný, protože počet lidí bez domova kvůli ekonomické situaci rapidně stoupá. Programy sdružení sociální pomoci jsou úspěšné a jejich terénní pracovníci se v ulicích snaží lidi bez přístřeší motivovat. V situaci, kdy selhává státní podpora, je nezbytné těm nejpotřebnějším napomáhat při jejich opětovném začlenění do společnosti," vysvětlila nutnost finanční podpory Alena Rašková. (ham)