„Denně dojíždím vlakem do práce a musím říct, že se na nádraží necítím zrovna bezpečně. Chápu, že v dnešní době je jednoduché se stát bezdomovcem, stačí přijít o práci, neplatit hypotéku a je to. Také neříkám, že si za tu situaci mohou všichni z nich. Ale když vidím, že jenom popíjejí, obtěžují lidi a škemrají po nich peníze, aby si mohli koupit krabicové víno, tak mi to vadí. A když jsem jim jednou řekl, ať jdou do azylového domu, tak na mě začali křičet, ať se o ně nestarám," popsal svou zkušenost Ondřej Popovič.

Problém s bezdomovci řeší i prostějovská radnice. „Loni jsme likvidovali opuštěné pelechy bezdomovců, ale pořád jsou hnízda, kde žijí lidé bez střechy nad hlavou, kteří nechtějí do azylového domu, nevnímají městskou policii a odmítají pomoc i odboru sociálních věcí. Jde o bezdomovce, kteří si udělali bydlení u výpadovky u Tesca nebo na Hloučele za Intersparem," uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková s tím, že podobná situace je i u bezdomovců pohybujících se kolem vlakového nádraží. „Jsme domluveni s Českými drahami, že ve velkých mrazech nechají otevřené nádraží, aby se měli kam schovat," řekla náměstkyně primátora.

Zároveň dodala, že velkou pomocí jsou v tomto případě terénní pracovníci azylového domu. „Komunikují s bezdomovci, kteří nechtějí do azylového domu, a pečují o ně," řekla Alena Rašková.

Azylák ještě nikoho v nouzi neodmítl

Ačkoliv lidí bez střechy nad hlavou v Prostějově přibývá a Azylové centrum na Určické ulici je plně vytížené po celý rok, na holičkách nikoho nenechá.

„Disponujeme deseti kvalitními rozkládacími lůžky, které jsou připraveny pro krizové přespání v době velkých mrazů. Zatím jsme nemuseli nikoho odmítnout," řekl ředitel Jan Kalla. Po přespání může člověk zůstat v denním centru, kde dostane polévku, kávu, čaj a v současné době i oběd.

„Strava je často nejdůležitější pomocí lidem bez domova," doplnil Jan Kalla.

Podle náměstkyně primátora by pomohla i možnost, kdyby bylo možné lidem bez domova distribuovat zbylé a nedotčené jídlo z restaurací.

„Bohužel to však kvůli přísným hygienickým normám není možné. Přitom tomu jídlu nic není," uvedla Alena Rašková.

Azylové centrum, které provozuje azylový dům, noclehárnu i domov pro osamělé rodiče s dětmi a kromě toho nabízí nízkoprahové denní centrum, dostane od města finanční injekci ve výši půl milionu korun.

„Letos budeme muset investovat do sociálních služeb více peněz, protože skončila podpora ze strany státu a jím vyhlašovaných grantů a dotací. Navíc azylové centrum odvádí výbornou práci," vysvětlila Alena Rašková.

Provoz Azylového centra zajišťuje osmnáct pracovníků, náklady na provoz celého centra spolknou ročně 7,7 milionu korun. (ham)