"Vzhledem k tomu, že kontrola objevila závažné zanedbávání péče o koně, což je v rozporu s ochranou zvířat proti týrání, krajská veterinární správa podala podnět k projednání přestupku městu Prostějov s návrhem na umístění týraného koně do náhradní péče," uvádí ve správě veterináři.

Bílý valach, lipicán, měl být podle kontrolujících veterinářů podvyživený.

Podle mluvčího správy se přitom jedná o vcelku ojedinělý případ.

"Kůň je extrémně vyhublý až kachektický. Vizuálně jsou viditelné žeberní oblouky, silně vystouplý kohoutek, páteř a rovněž křídla obratlů. Kůň navíc neměl žádnou hmatatelnou vrstvu podkožního tuku, osvalení koně bylo minimální," konstatuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Případ označil za ne zcela běžný.

"Ne vždy se zvířata po kontrole dávají do náhradní péče, jde spíše o vážnější případy a tenhle k nim patřil," uvedl Petr Vorlíček.

Vesnice udavačů

Mluvčí také potvrdil, že se veterinární správa o případu dozvěděla díky anonymnímu podnětu. Na tuto skutečnost reagoval také starosta obce David Barnet. Hruška je malou vesnicí s necelými tří sty obyvateli, kde se všichni znají.

"Jsme dědinou udavačů. Sousedské vztahy zde nejsou na bodu mrazu ale hluboko pod ním," okomentoval starosta podnět.

Vyjádřil se pak i k případu samotnému.

"Koně jsem víc než rok neviděl. Majitelé ho mají dva nebo tři roky, už při koupi byl ve špatném stavu. Nemyslím si každopádně, že by se o něj nynější majitelé nestarali," poznamenal.

Státní veterinární správa však záležitost vidí jinak.

"Na stupnici 1 až 10, kdy jedna je vyhublost a 10 obezita, byl kůň zhodnocen na stupeň 2. Takovéto omezování výživy Krajská veterinární správa Olomouc považuje za zcela nevhodné pro chov koně, neboť dochází k narušení zdravotního stavu," uvádí Petr Vorlíček.

Až 200 000 pokuty

Sdělil také, že podnět už zaslal na přestupkové oddělení prostějovského magistrátu. Ne však policii.

"Tam se hlásí ty nejtěžší případy," uvedl mluvčí.

Majiteli přesto hrozí pokuta.

"Máme třicet dní na zahájení řízení. Může být udělená až dvou set tisícová pokuta," uvedla Dagmar Nováková, ředitelka oddělení. Přidala se pak k tvrzení Petra Vorlíčka, že případů týrání se zase tolik neobjevuje.

"Měli jsme tu nějaká kuřata, občas psy, ale jsou to spíš ojedinělé skutky. Častěji řešíme třeba krádeže," uvedla.

Známé případy

Nicméně případy, kdy dochází k týrání, opuštění nebo rovnou úmrtí zvířete bývají velmi medializované a známé. Ohlasů se dočkal například případ z Mostkovic.

Loni v červenci zde Český rozhlas informoval o opuštění devatenácti psů, jejichž majitel musel do vězení.

Smrtí pak skončilo týrání psa ve Vícově: loni v červenci ho majitel utopil ve studni.

Celonárodní ohlas pak vzbudil letošní případ z Pelhřimovska. V Kamenici nad Lipou zde manželský pár choval v otřesných podmínkách na dvě stě psů. Případ prověřuje policie, chovatelům hrozí pět let vězení.