Čtyři tisíce dvě stě pět. Přesně tolik nezaměstnaných eviduje prostějovský úřad práce (ÚP).

„Nezaměstnanost roste v celé republice. Těžko odhadovat další vývoj. Od září očekáváme příchod řady absolventů, kteří si přes léto udělají prázdniny,“ uvedl mluvčí ÚP Adolf Tomandl.

Naprosto odlišná situace panuje v jednotlivých částech Prostějovska.

Na Konicku nezaměstnanost vzrostla, na Němčicku klesla

„Na Konicku jsme zaznamenali půlprocentní nárůst, naopak na Němčicku počet lidí bez práce klesl o více než procento,“ přiblížil Tomandl.

Vysvětluje si to lepšími podmínkami na jihu bývalého okresu.

„Mají možnost dojíždět na Vyškovsko, Přerovsko, Kojetínsko,“ myslí si.

Počet odhlášek byl nadprůměrný

Počet nezaměstnaných roste, přestože z evidence ÚP odešlo nadprůměrné množství lidí.

„V červnu odešlo přesně pět set dvacet pět lidí, zatímco dlouhodobý červnový průměr je zhruba čtyři sta šedesát osob. Nově se nám ale hlásilo takřka sedm stovek zájemců,“ vysvětlil Tomandl.

Až na Javořici nechystá podle Tomandla žádná firma hromadné propouštění.

Roste počet lidí pracujících na částečné úvazky

V současnosti roste zájem firem o krátkodobé pracovníky, kteří mohou přijít do práce třeba jen několikrát za týden nebo na zkrácenou pracovní dobu.

„Zaměstnavatel si pracovníky od nás vypůjčí a na rozdíl od stálých zaměstnanců je nemusí platit, pokud pro ně nemá práci. Využívají toho studenti, maminky po mateřské dovolené, handicapovaní i lidé evidovaní na pracovním úřadě. Ti totiž mohou až polovinu měsíce pracovat,“ popsala trend Eva Váchová z personální agentury sídlící v prostějovské Vodní ulici.

Situace se zhoršila i ve zbylých částech Olomouckého kraje. Na Olomoucku hlásí 9,6 %, na Přerovsku 10,8 %, na Jesenicku 12,1 % a na Šumpersku dokonce 13,2 % nezaměstnaných. Nezaměstnanost v kraji se tak zvedla z 10 na 10,2 procenta.

Jiří Možný