Ceny pohonných hmot šly znovu nahoru a šoférům se vyplatí je sledovat. Benzinka Unicorn měla v úterý litr Naturalu 95 za 34,40, naftu za 35,10 korun. Lidé, kteří tankovali na shellce na Petrském náměstí, zaplatili za litr Naturalu 36,20, nafta je přišla na 36,90 korun. Mezi nejlevnější čerpací stanice v regionu patří tradičně Vena Trade v Protivanově, kde litr Naturalu 95 stál v úterý 34,60, nafta o korunu víc.

„Máme čerstvě po zdražení. V pondělí šla cena naturalu nahoru o šedesát haléřů, cena nafty o sedmdesát,“ spočítala obsluha protivanovské čerpací stanice. Zákazníci OMV v Plumlovské ulici platili v úterý za litr naturalu 36,10, za naftu 36,90 korun. V Nezamyslicích na pumpě měli Natural 95 za 35,80.

„Třicet šest korun za litr? Pokud to tak půjde dál, budu muset jezdit do práce autobusem. Měsíčně bych ušetřila devět stovek, ale problém je v tom, že mám pružnou pracovní dobu. Někdy skončím v šest, jindy až v osm večer. Kdybych nestihla autobus o půl osmé, jede mi až za tři hodiny,“ svěřila se se svými úvahami Jana Soldánová z Plumlova.

Čerpací stanice OMV v Plumlovské ulici - úterý 17.1.2012

Proč je benzin tak drahý?

Za růstem cen je drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum zabránil ještě výraznějšímu zdražení pokles distribučních marží.

„Během následujících dnů zamíří marže pravděpodobně zpět k průměrným úrovním, což by se projevilo i na cenách u čerpacích stanic. Růst cen by se pohyboval v řádu desetihaléřů,“ uvádí Čermák na serveru Petrol.cz.

Pohonné hmoty jsou v Česku momentálně nejdražší v historii a překonávají historická maxima z léta 2008.

„Přestože je ropa levnější než ve zmíněném období, a to přibližně o 35 dolarů za barel, tankují řidiči dráž kvůli vyšší spotřební dani a hlavně kvůli slabé koruně,“ potvrdil pro portál Petrol.cz analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek. V nejbližší době pokles cen nečeká. Podle odborníků nelze zatím ani předpovídat, zda se ceny paliva vyšplhají až na 40 korun za litr. (kas)