Například Pavel, který tankuje při cestě do práce v Protivanově, si připlatí oproti situaci před měsícem dvě koruny na litr.

„Zrovna včera se zdražovalo. Aktuálně jsme na devětadvaceti korunách a dvaceti haléřích za litr Naturalu i nafty. Ještě nedávno jsme měli ceny o dvě koruny níž. Od té doby rostou," řekl v pátek Josef Koudelka z benzínové pumpy v Protivanově.

Ta i po zdražení patří na Prostějovsku mezi levnější. Některé pumpy s cenami za palivo opět překročili hranici třicetikorunovou hranici.

Jednou z nich je například pobočka firmy EuroOil na tahu z Prostějova do Plumlova. I ta hlásí nárůst cen.

„Teď se zdražovalo a aktuálně jsme na třiceti korunách a šedesáti haléřích za litr Naturalu. Diesel u nás prodáváme asi o dvacet haléřů dráž," sdělila obsluha čerpací stanice.

Zdražení pocítili také lidé, kteří si přijíždějí doplnit nádrže k Tescu či pumpě společnosti Hunsgas ve Vrahoviclé ulici. Během posledních pěti týdnů zde ceny benzínu a nafty stouply o šedesát haléřů a aktuálně se drží půl koruny pod třiceti korunami za litr.

Situace ve Vrahovické

Změny v cenách zatím naopak nepoznali řidiči o pár set metrů dál ve Vrahovické ulici. Situace však ani zde nemusí mít dlouhého trvání.

„Ceny jsme zatím neměnili, čekáme ale každým dnem zdražení. Zatím máme cenu, jakou máme – tedy například Natural 95 za sedmadvacet korun a sedmdesát haléřů k tomu.Co ale vím, tak jinde už mají často litr za více než třicet korun," uvedl David Soldán z čerpací stanice Benzina.

Podle slov Karla Marka, majitele konické dopravní firmy Marek Spedition, už nárůst cen byl znát. Potvrdil, že se už stihl promítnout do nákladů firmy.

„Poslední měsíc šel benzín nahoru skoro o dvě koruny. Oproti době, kdy jsme platívali za litr benzínu nebo nafty třicet pět korun, jsme na tom ale dobře. Ovšem jen do chvíle, dokud se ceny nedostanou zpět. Současné zdražování už jsme ale pocítili," vyjádřil se majitel autodopravy.

Zda však řidiči na Prostějovsku mohou čekat další zdražování, pumpaři vesměs nevědí. Poukazují přitom na to, že cenami reagují až podle faktur od dodavatelů.

„To, zda a o kolik se bude v budoucnu zdražovat, vám teď neřekne nikdo," poznamenala například žena obsluhující pumpu v Brodku u Prostějova.