„Podáme na ni žalobu,“ tvrdí Benýšek. Nelíbí se mu, že rada podle jeho mínění podpořila za podivných okolností výstavbu velkého závodiště pro koně v olomouckých Lazcích z evropských peněz.

„Poskytnutí této dotace vyčerpalo celou sumu určenou pro tyto účely v rámci regionu. Na další žadatele se tudíž nedostane,“ říká Benýšek. On sám také žádal radu o dotaci na projekt spojený s aktivity kolem koní. Politici jej oslyšeli.

„Pikantní je, že žádost o dotaci na areál v Lazcích podal žadatel, který je sice velmi aktivní v oblasti jezdeckého sportu, ale zjevně nebyl od samého začátku schopen zajistit spolufinancování projektu z vlastních zdrojů,“ uvádí Richard Benýšek.

Poukazuje na to, že posléze došlo ke zvláštní změně žadatele. Novým subjektem se stala společnost Moravo trading.

„O ní v branži nikdo nikdy nic neslyšel,“ tvrdí Benýšek s tím, že tento žadatel nemusel podat ve stanovené lhůtě žádost, projekt a všechny ostatní písemnosti.

A co vlastně v Lazcích vznikne?

„Pro majitele koní, závodníky, ale také návštěvníky města postavíme penzion s kapacitou asi pro čtyřicet hostů. Majitelé tu budou moci ustájit koně při závodech ve čtyřiceti boxech, dalších čtyřicet boxů pak bude stálých,“ popsal jednatel společnosti Moravo Trading Karel Stehlík.

Kromě hlavní jezdecké dráhy, na níž se budou konat parkurová klání, postaví v Lazcích i tréninkovou plochu. Závody budou také v zimě, protože součástí areálu má být i krytá hala. Parkur budou diváci sledovat z mobilních tribun, které pojmou přes tisíc lidí.

„Chceme, aby se u nás konaly prestižní závody, v budoucnu i mezinárodní,“ vyjádřil se Karel Stehlík s tím, že celé středisko zabere asi čtyřicet tisíc metrů čtverečních.

Vysvětlení RR

Renata Škrobálková, tisková mluvčí Úřadu regionální rady, vysvětluje, že dotace přislíbená radou na areál v Lazcích šla ze zcela jiné výzvy, než v jaké žádal o podporu pro své podnikatelské aktivity Richard Benýšek.

Projekty jezdeckého areálu s ubytováním byly podle ní v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Olomouc – podoblast podpory 3. 3. 1. Podnikatelská infrastruktura a služby. Plán úřad zpracoval ve spolupráci se statutárním městem Olomouc v návaznosti na jeho koncepční dokumenty.

Projekt Běleckého mlýna byl ale předložen v podoblasti podpory 3. 3. 2 Podnikatelská infrastruktura a služby na území definovaném oblastí podpory 3.2. „Každá z uvedených výzev má tedy v rámci podoblasti podpory odlišné zaměření,“ konstatovala mluvčí úřadu regionální rady.

Olomouc projekt v Lazcích podporuje

Výstavbu závodiště v Lazcích podpořila nejen regionální rada, ale i olomoucká radnice. „Firmě Moravo Trading loni v prosinci prodalo Statutární město Olomouc téměř jedenadvacet tisíc metrů čtverečních pozemků v Lazcích. Společnost je získala díky veřejné finanční podpoře ze strany města za kupní cenu ve výši přibližně jednoho a půl milionu korun. Tržní cenu pozemku přitom znalec stanovil na necelých dvanáct milionů korun,“ nechal se slyšet majitel Běleckého mlýna.

Podle plomouckého primátora Martina Novotného areál v Lazcích může zvýšit prestiž města. „Už delší dobu vnímáme projekt velmi pozitivně. V Olomouci se dlouho uvažovalo o využití zelené plochy na Lazcích a dostihová dráha mi přijde jako vhodná. Navíc pravidelné závody mohou město oživit a přilákat další návštěvníky,“ řekl Novotný. (rh)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku