„Záměrem výstavby je komplexní oborní zařízení pro chov daňčí zvěře a jelena Dybovského,“ uvedl Richard Benýšek, jednatel společnosti, která výletní centrum Bělecký mlýn provozuje.

Do oplocení lesa a nákupu zvěře investují jeden a půl milionu korun. Budoucí oborou povede naučná stezka, která přiblíží návštěvníkům život v lese.

Les zůstane otevřený pro všechny. „Samozřejmě, že návštěvníci se musí řídit lesním zákonem,“ dodal Benýšek. Plot obepne sto dva hektarů lesa a luk, prakticky na úpatí kopce Kocuřiny. Cílový stav zvěře si dali na Běláku na šedesát kusů daňků a pětadvacet kusů jelena Dybovského. Od roku 2013 počítají s prvními poplatkovými odstřely. „Celkově to bude zatraktivnění služeb pro zákazníky,“ vysvětlil Benýšek.

Na samotném vrcholu Kocuřiny na ploše jednoho a půl hektaru má již v příštím roce vyrůst fotovoltaická elektrárna o maximálním výkonu 500 kW. Ročně by měla vyrobit 0,5 GW elektrické energie, což pokryje zhruba roční spotřebu sto padesáti domácností. „Přístupu slunečního světla nebrání žádný horizont,“ vysvětlil Benýšek, polohu budoucí elektrárny. Investici za sedmdesát milionů chce firma zaplatit z vlastních zdrojů a bankovních úvěrů. S navrácením investic společnost počítá do deseti let.

Dalším plánovaným lákadlem pro návštěvníky je výstavba lyžařského vleku s umělým zasněžováním. Půl kilometrová sjezdovka by měla vyrůst na severní straně kopce naproti vlakové zastávce. „Je to stejná nadmořská výška jako mají například Hlubočky,“ nebojí se investice Benýšek a předpokládá, že kvůli blízkosti k Prostějovu by neměl mít vlek o lyžaře nouzi.

Obrysová mapa s nákresem plotu.