Bělecký Mlýn koupil v roce 1936 prostějovský továrník Pyrolt, který zde chtěl vyšlechtit českého klusáka.Koně na Běleckém mlýně

„Jeho pokusy mu přerušila válka, nadějný chov mu nakonec zrekvírovali ruští vojáci a říká se, že koně skončili v guláši. Zemský hřebčinec v Tlumačově pak měl na Běláku dlouho středisko, následně po revoluci se zde chovali westernoví koně," dodal.Zámeček a 30 koní

K Běleckému Mlýnu patří místní část Zámeček, která sloužila jako stáje pro šlechtický velkostatek v Hluchově a dnes je zde mimo jezdecký areál. Na Zámečku je ustájeno na třicet koní, převážně plemen český teplokrevník a anglický plnokrevník.

Areál nabízí výuku jízdy na koni, výlety do přírody, výcvik v parkúru na venkovní jízdárně či ustájení koní.

Přímo před Běleckým Mlýnem začíná síť hipostezek, které vedou za turistickými zajímavostmi v okolí a které jsou vybaveny orientačním značením, odpočívadly a informačně naučnými tabulemi.

Zámeček je i sídlem místního Jezdeckého klubu Waldhof.

Vyhrajte lístky na Velkou pardubickou Velká pardubická je velkou a mimořádnou sportovní a společenskou událostí, která se tradičně koná druhou říjnovou neděli. A vy můžete být u toho. Prostějovský deník si připravil pro své čtenáře na tuto akci, která se koná 11. října, volné vstupenky. Stačí, když správně odpovíte na soutěžní otázku: Na Běleckém Mlýně dlouho působil také vítěz Velké pardubické. Jak se jmenoval? Pomoc najdete na webových stránkách Běleckého Mlýna a na jeho Facebooku. Správné odpovědi volejte v pondělí 5. října ve 13.00 hodin do redakce Prostějovského deníku na telefonní číslo 582 310 321. První tři volající získají po dvou vstupenkách.

„Je na co navazovat, a to, že jsme akcionáři Dostihového spolku, má svoji logiku. Chtěl bych všechny do Pardubic pozvat, je to mimořádná sportovní a společenská událost. Tradičně se Velká běží druhou říjnovou neděli. Letos o místo na startovní listině usilovalo téměř sedmdesát koní, čtyřicet z nich prošlo sítem kvalifikací. Na start tohoto legendárního dostihu se ale může postavit jen pětadvacet koní. Uvidíme tak špičku českého i zahraničního turfu. Vítězem může být letos prakticky kdokoli, což ale není pro sázkaře zrovna dobrá zpráva. O to více bude letošní ročník Velké pardubické napínavější a dramatičtější," uvedl dále Richard Benýšek.

Včelín i pálenice

Kromě chovu koní je Bělecký Mlýn nejen tradičním výletním místem s restaurací, ubytováním a nabídkou volnočasových aktivit, ale je to i zemědělská firma s produkty, jako jsou dřevo, obilí, seno, sláma, med či štěpka.

Má včelíny, vlastní pěstitelskou pálenici, lesy, štípací linku na dřevo a vyrábí brikety z biomasy.

Chová se tu hovězí skot Angus. V roce 2009 byla kousek od Běleckého Mlýna otevřena na ploše přes sto hektarů vlastní obora, kde je chován jelen Dybovského a daněk skvrnitý. Nově byly nedávno vybudovány stezky s pozorovatelnami zvěře.

„Za dobu, co se mi Bělák podařilo před 13 lety získat, rozrostl se a prosperuje. A patří mezi vyhledávané agroturistické destinace," dodal Richard Benýšek.