Už tento víkend proběhne Burčák fest.

„Lidé budou mít možnost ochutnat pravý burčák, ale i speciality, které k němu podle gurmánů patří,“ prohlásil Škrabal s tím, že po oba dva dny lze ochutnat daňčí na smetaně nebo smaženou zmrzlinu. Atmosféra lidových slavností Moravy, Čech, ale i Slovenska, Maďarska či Rumunska se na Běleckém mlýně rozhostí díky cimbálové muzice Frgál.

Za čtrnáct dní, 7. října, zde hodlají vzdát hold významnému rodákovi. Odhalí pamětní desku akademického malíře Oldřicha Lasáka, který se přímo ve mlýně roku 1884 narodil. „Na fasádě už sice je, ale letos se nám podařilo o tomto významném regionálním umělci vydat publikaci a chceme tedy touto akcí jeho památku připomenout,“ uvedl Škrabal.

V polovině října mohou labužníci znovu ochutnat zvěřinu, přičemž na konci měsíce obsadí „Bělák“ halloweenské masky. Hon na lišku pak bude součástí Hubertovy jízdy 5. listopadu.

Velkým podnikem bývají i Svatomartinské husí hody s oslavou svatomartinských vín. „První láhev otevřeme samozřejmě na svatého Martina, přesněji v pátek jedenáctého listopadu v jedenáct hodin a jedenáct minut,“ slíbil Zbyněk Škrabal. Pečené husy pak budou ve mlýně létat až do neděle.

Komu se po mastném obědě zachce sportu, může se v sobotu přesunout na nedaleký zámeček. V jednu hodinu zde totiž začíná turnaj v pushballu, tedy koňském fotbale.

Na začátku prosince pak bude na Běleckém mlýně nadělovat Mikuláš a na Štěpána návštěvníci uvidí tradiční naháňku na černou zvěř. Ulovený divočák pak určitě zpestří silvestrovskou oslavu s ohňostrojem­. (pam)