"Závod jsme už připravovali loni, kvůli první vlně pandemie jsme ho museli o rok odložit. Nechali jsme tak stejnou událost na facebooku, jen jsme pozměnili datum. S účastí jsme velmi spokojení, myslím si, že je nejvyšší, co jsme kdy měli. Je vidět, že lidi čekali na podobné akce," uvedl vrchoslavický starosta Dušan Svozílek a dodal: "Přálo nám i počasí, i když ráno ještě pršelo a nevěděli jsme, kolik dorazí lidí."

Registrovaní, hobíci nebo maminky s kočárky

Na jemně šest kilometrů přesahující trať vystartovali účastníci hromadně z areálu Zamlyní. Startovní pole vedl od začátku předloňský triumfátor Petr Pospíšil z Opavy, jenž dorazil jako první i do cíle.

Zábava U Rockyho v Prostějově, na podiu to rozjel Respekt. 22. května 2021
Pařba U Rockyho. Takto se řádilo na pecky od Respektu

"Chtěl jsem dojet už loni, ale nakonec se závod nekonal. Sledoval jsem událost na faceboku a jakmile jsem se dozvěděl, že se letos poběží, tak jsem neváhal," komentoval vítězný Pospíšil a doplnil: "Běžel jsem stylem start, cíl. Akorát krátce po startu byla namalovaná šipka doprava, tak jsem trochu znejistěl. Pak jsem si uvědomil kudy běžet a bylo to v pořádku. Pokud se závod poběží i příští rok, zase rád přijedu."

V domácké atmosféře

Originalitou vrchoslavického běhu jsou rozmanité ceny. Každý závodník dostane účastnickou medaili, ti nejúspěšnější pak trička a batůžky. "Je to tu takové domácké. Líbí se mi ta atmosféra, nikdo moc nehrotí, jestli doběhne první nebo poslední. Hlavní je, že se setká s kamarády a známými," říkal například v cíli celkově druhý František Horna z Prostějova.

Dvojitá duha nad Olomoucí, 23. května 2021
Dvojitá duha ozdobila nebe nad Hanou. Tady jsou vaše fotky

Krásný dort, láhev lahodné slivovice nebo zákusky.

"My jsme původně žádné sponzory neoslovovali. Jsme strašně vděční za to, že za námi přijdou a věnují ceny pro běžce. Vyhrát tak může každý, protože je losujeme ze startovních čísel," komentovala zakládající organizátorka běhu Adéla Palíšková.

Z výsledků si pro první místo doběhl Petr Pospíšil, následován Františkem Hornou a třetí byl domácí Tomáš Hrubý. Nejrychlejší zástupkyní něžného pohlaví byla celkově patnáctá Stela Tomanová, těsně za doběhla Petra Pospíšilová a třetí skončila Lenka Tomanová. Mezi veterány nad šedesát let dominoval tradiční pár Eva Dvořáková a Milan Kobliha.