V závěrečném díle seriálu Boj o les se budeme věnovat nejen tomu, že obnova lesů bude běh na dlouhou trať, ale i skutečnosti, že pandemii koronaviru, které zasáhla do našich životů jako bumerang, ovlivňuje lesnictví a boj s kůrovcem.

Pokud nezaprší, bude to opravdu zlé

Obavy z letošního sucha jsou více než na místě. V loňském roce po nezvykle teplém dubnovém počasí, přišel chladný a na srážky poměrně vyrovnaný květen. Letošní zima následovaná velmi teplým jarním počasím je však extrémně chudá na srážky. Obavy jsou na místě. Pořádnou průtrž jsme na Prostějovsku ještě nezaznamenali, v řekách je voda na minimu. Přesně takové počasí svědčí kůrovci, který se právě teď začíná rojit. Díky suchu a teplu to může do podzimu stihnout ještě dvakrát nebo třikrát.

Legendární třešňová alej podél silnice z Mostkovic na Ohrozim - začátek května 2020
Třešňová alej na "Hitlerově dálnici" umírá. Stářím i suchem, co bude dál?

Obnova lesa potrvá léta

Kalamita, kterou spolu se suchem kůrovec napáchal, bude odeznívat v české krajině léta.

„Dle mého názoru bude po odeznění kalamity aktivní obnova lesů trvat nejméně deset až patnáct roků. Kvůli zásadní změně v druhovém složení navíc budou lesy vypadat zcela jinak, než byli lidé doposud zvyklí. To je způsobeno hlavně převahou listnatých stromů, které jsou nyní vysazovány,“ přichází s prognózou Michal Dadák, jednatel Lesů města Prostějova.

Mokřady, prameniště a výsadba

Cílem lesníků je vysazovat druhově rozmanitý les, který budou tvořit ze 70 procent listnaté stromy (duby, buky, javor, olše, lípa), zbytek pak budou jehličnany. Zároveň je v boji proti tomuto agresivnímu broukovi nutné cíleně v krajině zadržovat vodu budováním pramenišť, tůní či mokřadů a také aktivně vyhledávat napadané stromy.

Prvním náznakem, že je strom napaden kůrovcem, je přítomnost takzvaných drtinek na patě kmene nebo závrty, které jsou často doprovázené výronem pryskyřice, čímž se daný strom brání vetřelci a snaží se ho v pryskyřici utopit. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu však stromy nejsou schopny se kůrovci takto bránit. Pak následuje zežloutnutí jehličí a jeho opad. Strom je mrtvý a musí se pokácet.

Ve středu 6. května 2020 byl před kosteleckou radnici instalován památník obětem II. světové války.
Kostelec zdobí nová obří plastika. Podívejte se, jak ji před radnicí instalovali

Koronavirus - třetí nepřítel lesníků

Kromě sucha a kůrovce se přidal ještě třetí nepřítel – koronavirus. Trh se dřevem se zcela zastavil spolu s minimálním zájmem o dřevo.

„Nastalá situace klade ohromnou tíhu zodpovědnosti na každého z nás za zdraví své, svých bližních, zaměstnanců firmy a potažmo celé společnosti. Ne každý můžeme být epidemiologem, lékařem, záchranářem, hasičem či vědcem, ke kterým se v současné chvíli upíná ta největší pozornost veřejnosti. V době kalamity v našich lesích, jsme my lesníci lékaři lesa a děláme svou práci nejlépe, jak umíme, tak, aby z ní měla v budoucnu prospěch celá společnost,“ popisuje Michal Dadák.

Obavy z nastupující ekonomické krize aktuálně paralyzují nejen tuzemský, ale i mezinárodní trh. Můžeme jen doufat, že vlivem postupně se rozvolňujících opatření Vlády ČR, se u nás brzy dostaneme zpět do „normálu“, i když je jasné, že nic už nebude tak jako dřív. Obava z viru tu bude s námi zřejmě dál.

„Chtěl bych touto cestou poděkovat všem zaměstnancům, živnostníkům, brigádníkům, kteří i přes riziko nákazy dále plní své pracovní povinnosti, ostatně nic jiného nám nezbývá, musíme si pomoci sami. Naše budoucnost je totiž jen a pouze v našich rukách. Musíme být nyní o to silnější a dívat se vstříc lepším zítřkům,“ uzavřel nakonec našeho seriálu Boj o les, Michal Dadák.

Další díly seriálu

Těžba dřeva a zalesňování podél žluté turistické trasy z Pohodlí do Seče - konec března 2020
Nevzdáváme to, s kůrovcem a suchem budeme bojovat dál, zní z městských lesů
Těžba dřeva a zalesňování podél žluté turistické trasy z Pohodlí do Seče - konec března 2020
Kůrovec úřaduje nejen v lese, ale i v ekonomice
Těžba dřeva a zalesňování podél žluté turistické trasy z Pohodlí do Seče - konec března 2020
Na kůrovce otrávené lapače, na sucho tůně a listnáče