Ještě před pěti lety, kdy se do její opravy pustilo občanské sdružení U nás, byla ve velmi zchátralém stavu. Jak se třinácti místním nadšencům podařilo s rekonstrukcí dvoupatrové budovy hnout, se můžete přesvědčit do konce září. Vždy v neděli od jedné do pěti hodin vás tu uvítá expozice z historie obce a nedaleké keltské svatyně, která byla otevřená teprve před měsícem. Od října do dubna bude sýpka zavřená.

„Zatím se nám podařilo opravit střechu včetně barokních krovů a část přízemí. Záchrana sýpky je zcela závislá na financích, které se nám podaří získat. Snažíme se využívat granty,“ říká jednatelka občanského sdružení Dagmar Navrátilová.

Spolek už zařídil dotace z programu Leader, od Olomouckého kraje a výrazně mu pomohlo ministerstvo kultury. Úhrnem tak mohl do oprav vložit necelé tři miliony.

„Ještě letos musíme proinvestovat tři sta tisíc, které nám zbývají z krajské dotace. Až na konci září zavřeme, pustíme se do podlahy v druhém patře a je také třeba chemicky ošetřit nové krovy,“ zmínila se jednatelka sdružení, jejíž členové si najímají odborníky, ale sami už na sýpce odpracovali spoustu hodin.

#nahled|https://g.denik.cz/59/67/luderov_sypka2luderov_sypka_koncert_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/59/67/luderov_sypka2luderov_sypka_koncert.jpg|Barokní sýpka v Ludéřově #

Lákadlo pro turisty

Kdy s rekonstrukcí barokní památky skončí, nemají zatím tušení. Ví však, jak by měla vypadat. „Chceme, aby se v ní setkávali lidé, pořádaly koncerty, výstavy a propagovala stará venkovská řemesla. Budova by měla sloužit i jako zázemí pro keltskou svatyni nad Ludéřovem. Aby to zkrátka byla pěkná zastávka pro turisty, cyklisty a další návštěvníky, kteří do kraje na úpatí Zábřežské vrchoviny zavítají,“ odhalil plány nadšenců zástupce sdružení U nás Karel Váňa.

O tom, že to se sýpkou myslí vážně, svědčí i benefiční koncert, který v jejích prostorách uspořádali minulý víkend.

„Výtěžek z koncertu byl věnován na další rekonstrukci. Olomoucký flétnový soubor Black Ladies hrál bez nároku na honorář a zapsal se tak mezi příznivce a podporovatele tohoto budoucího kulturního stánku Ludéřova a okolí,“ doplnila Dagmar Navrátilová.

Občanské sdružení se dalo dohromady poté, co radnice v Drahanovicích rozhodla, že stará sýpka v centru místní části Ludéřov bude zbourána. Obec argumentovala tím, že přestala sloužit potřebám zemědělského družstva a pro obecní pokladnu je jen přítěží. Sdružení budovu odkoupilo za symbolickou jednu korunu a začalo shánět finanční prostředky. První vlaštovkou bylo 557 tisíc, které v březnu 2006 získalo na projektovou dokumentaci prostřednictvím Regionu Haná. (das)