Návštěvníci tak byli svědky partyzánského přepadu, ale také útoku Třetí říše na Sovětský svaz. Ten se samozřejmě ani tentokrát, nanečisto, neobešel bez zranění. "Nepřežil jsem, nakonec se z toho ale vyklubalo zranění," poznamenal třeba Michal Pektor po té, co se řádně zapotil. V uniformě Rudé armády totiž se svými bratry ve zbrani hájil kasárna na sovětské hranici, ve která se proměnil Plumlovský zámek.

"První ukázka byla roztahaná, bez spádu. Na druhou stranu je sice akce menší, ale má své kouzlo. A po organizační stránce je výborně udělaná," ocenil i kritizoval Michal Pektor událost. Na ní se kromě tradičních ruských a německých uniforem objevovaly často i uniformy rumunské. Jeden z hlavních pořadatelů akce a zároveň předseda Klubu vojenské historie Dukla, Jaroslav Dvořák, prozradil, že to není náhoda.

Předvolební průzkum voličských preferencí pro parlamentní volby v Olomouckém kraji - září 2017
Jak by teď volil kraj? Vítěz ANO, pak ČSSD, KSČM a ..."Rumunští vojáci hráli velkou úlohu ve druhé světové válce, třeba při osvobozování Československa. Nasazeno jich bylo na čtvrt milionu a zemřelo jich šedesát tisíc. Bohužel se na ně zapomíná," uvedl pro Deník. I díky rumunským vojákům se každopádně zámek i blízké okolí otřásalo v základech. Pomohly tomu třeba i německé a sovětské kulomety, ukázka pancéřové pěsti naopak naštěstí neproběhla.

Právě zbraně, výstroj ale i mnohé scénky z druhé světové války přilákaly mnohé návštěvníky. Třeba Martina Noska. "Líbil se mi boj Němců s četníky," prozradil jeden z nejmladších návštěvníků akce. Jeho rodina tak poprvé měla možnost shlédnout událost. "Jsme tu hlavně díky vnukovi. Moc ho zajímá historie druhé světové války," sdělila Martinova babička Jaroslava. Jiní lidé naopak přišli podpořit své blízké, kteří se tou dobou nacházeli na bojišti.

Cyrilometodějské gymnázium slavilo čtvrtstoletí své existence. Na prostějovském náměstí se představilo happeningem
Gymnázium slavilo čtvrtstoletí, happeningem na náměstí"Máme zde rodinu, tak jsme ji přijeli podpořit. A dorazili jsme vůbec poprvé, protože pocházíme z Prahy," řekla Kateřina Vavrlová. Na akci se totiž zdaleka nepodílela jen prostějovská Dukla, ale také jejich kolegové z celé země. Ty však v Plumlově nepřivítalo hezké počasí a ač trakaře nepadaly, na náladě mnohých návštěvníků se drobný a nepříjemný déšť projevit mohl. Ne tolik na náladě Michala Pektora. "Jdeme do akce ať jsou dva metry vody nebo třicet stupňů ve stínu. Tahle zábava už je prostě taková," uzavřel.